Americký automobilový trh v únoru stagnoval kvůli chladnému počasí

Americký automobilový trh v únoru v situaci pokračujícího mrazivého počasí celkově stagnoval. Prodej velkých domácích automobilek General Motors (GM) a Ford klesl, pokles byl ale díky nákupním pobídkám a návratu zákazníků ke konci měsíce mírnější, než se čekalo.

Podle dnešních souhrnných údajů firmy Autodata se v celoročním přepočtu prodalo 15,34 milionu osobních a lehkých užitkových aut, tedy stejně jako loni v únoru.

Odbyt vozů GM klesl v únoru v meziročním srovnání o jedno procento na zhruba 222.100 kusů. Analytici podle agentury Reuters čekali u největší americké automobilky pokles o šest procent.

Ford Motor také překonal očekávání prodejem téměř 184.000 vozů, což bylo proti loňskému únoru o šest procent méně. Chrysler, který ovládá italský Fiat, zvýšil prodej o 11 procent, zejména díky poptávce po dvou nejprodávanějších modelech značky Jeep Cherokee.

Odbyt největší japonské automobilky Toyota klesl o čtyři procenta, vozů automobilky Honda se prodalo o sedm procent méně. Zato prodej Nissanu se v únoru zvýšil o 16 procent a zhruba 115.600 prodaných vozů znamenalo pro tuto firmu dosud nejlepší únor na americkém trhu.

Německý Volkswagen dál trpí prudkým poklesem a v únoru byl jeho prodej o 14 procent nižší než před rokem. Jihokorejská automobilka Hyundai, která je sedmičkou na americkém trhu po třech amerických a třech japonských výrobcích, zaznamenala meziroční pokles o šest procent.

V lednu americký trh nových automobilů klesl kvůli velmi chladnému počasí o tři procenta. Analytici ale předpokládají, že slabý začátek roku automobilky doženou v dalších měsících. Prodej aut na americkém trhu loni vzrostl o 7,6 procenta na zhruba 15,6 milionu vozů a zaznamenal nejlepší výsledek od roku 2007.

Zdroj: ČTK

Americký automobilový trh v únoru stagnoval kvůli chladnému počasí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.