Alter Eko: Vysoké školství postrádá mezinárodní aspekt, potřebujeme pedagogy na světové úrovni

Vysoké školství v České republice postrádá mezinárodní aspekt. V pořadu Alter Eko to v rozhovoru s Miroslavem Novákem ze společnosti Akcenta.cz řekl hlavní ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko. Podle jeho slov to znamená, že na straně pedagogů jde o absenci zkušeností. České školství pak potřebuje kvalitní učitele na světové úrovni. 

Vysoká škola by rozhodně neměla být pomyslnou továrnou na roboty. Její hlavní cíl rovněž nemá představovat poznání bez ohledu na praktickou využitelnost. Mělo být jít o kombinaci obou dvou faktorů.

„Nemůžeme jít do extrému a mít prakticky zaměřené vysoké školství. Potom nám totiž ujede vlak. Nebudeme v podstatě vyvíjet. Na druhou stranu nemůžeme naše vysoké školy a univerzity zaměřit čistě na vědecký výzkum. Poté by chyběla praktická využitelnost poznatků,“ řekl Gapko na rádiu Zet.

Vysoké školy by podle Gapka rovněž neměly reagovat na každý módní výstřelek z pohledu myšlení nebo technikálií. Vysoká škola má lidi naopak připravovat na složitější aspekty praktického života. Člověk si tak musí být schopen osvojit různé poznatky a přetvořit myšlenky do určitého stádia. Na základě toho bude pak schopen vymyslet nové a inovativní věci.

Českému školství chybí ale i profesionální pedagogové. Tato problematika přesahuje hranice naší země.

„Pokud chceme mít kvalitní vysoké školy, tak musíme mít velice kvalitní pedagogy na světové úrovni. Ty získáme buď tak, že budeme vysílat více pedagogů do zahraničí. Otázka je, jestli se nám poté vrátí zpátky. Nebo na druhou stranu můžeme zaplatit nějaké skvělé zahraniční pedagogy sem k nám,“ sdělil Gapko. 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

O celém týmu Alter Eko se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: Vysoké školství postrádá mezinárodní aspekt, potřebujeme pedagogy na světové úrovni Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zaměstnancům Amazonu stoupne plat o osm procent

  Byznys ·

  Americký internetový prodejce Amazon zvýší v Česku od září nástupní mzdu o osm procent. Hodinová sazba se tak zvýší na 135 korun, vedoucím týmu stoupne o 5,9 procenta …

 2. Růst německé ekonomiky zůstal za očekáváním

  Byznys ·

  Růst německé ekonomiky zůstala za očekáváním, když ve druhém čtvrtletí stoupl o pouhých 0,6 procenta. Hospodářství táhla především domácí poptávka a státní výdaje, mén…

 3. Jak vypadá největší rival Modelu S?

  Tech ·

  Plug-in hybrid Karma byl v minulosti velkým rivalem vozu Tesla Model S. Firma Fisker Automotive ovšem v roce 2013 zbankrotovala a Tesla se spolehlivě stala jedničkou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.