Alter Eko: V Česku je nejnižší nezaměstnanost, ale nejhorší práce na částečný úvazek

Česká republika výrazně zaostává ve využívání práce na částečný úvazek. Navzdory nejnižší nezaměstnanosti máme v tomto ohledu dlouhodobě nejhorší pověst v celé Evropě. V pořadu Alter Eko to v rozhovoru s hlavní ekonomkou České bankovní asociace Evou Zamrazilovou říká ředitel makroekonomických analýz ČSOB Petr Dufek. Pro zaměstnavatele je z hlediska daňového systému výhodnější nabízet práci na plný úvazek.

Česko si podle Dufka musí položit dvě základní otázky. Jestli jde o to, že zaměstnanci nechtějí pracovat na částečný úvazek, nebo zdali není problém v motivaci zaměstnavatelů nabídnout tuto formu pracovního poměru. „Myslím si, že se pravda spíše kloní k zaměstnavatelům. Současný systém je z hlediska daní včetně veškerého pojistného nastavený tak, že pokud zdanění práce je takové, jaké je, tak pro zaměstnavatele je samozřejmě výhodnější mít vždy zaměstnance na plný úvazek,“ řekl Dufek na rádiu Zet.

Statistiky českého pracovního trhu nejsou navzdory tomu vůbec špatné. Český statistický úřad (ČSÚ) poukazuje na to, že tuzemská nezaměstnanost se nachází na nejnižších hodnotách v historii. Lidé v Česku tak nemají o práci nouzi. 

Jaké možnosti ale mají zaměstnavatelé, kteří nemohou najít pracovníky? Podle Dufka si mohou vybrat ze tří východisek.„Mohou zvýšit mzdy a k tomu dnes v podstatě dochází. Druhou možností je samozřejmě získání zahraničních dělníků, což je v tuto chvíli velmi oblíbená možnost. V Česku totiž pracuje nejvíc cizinců v historii. Nejde tedy pouze o Slováky, Poláky, Ukrajince ale také o další národnosti. Firmy mohou dále přistoupit k automatizaci. Společnostem nezbývá nic jiného, než to nakonec udělat,“ uvedl Dufek.  

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 
Alter Eko: V Česku je nejnižší nezaměstnanost, ale nejhorší práce na částečný úvazek Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.