reklama

Alter Eko: Evropa pokulhává za Amerikou a Asií ve flexibilitě trhu práce

Na jedné straně probíhající globalizace proměňuje a omezuje schopnosti státu zajišťovat blahobyt pro své občany. Na druhé straně je pracovní trh v Evropě stále silně regulovaný. Starý kontinent například pokulhává za Amerikou nebo Asií v rámci flexibility trhu práce. V pořadu Alter Eko to řekl ředitel poradenské společnosti Hays Ladislav Kučera. Zlepšení situace podle něj závisí na obrovské vůli k reformám a politickém kapitálu.

Další díly pořadu

Kučera ovšem upozornil, že Evropa v souvislosti blahobytu státu nejde paušalizovat. „Jsou úspěšnější země a ten inkluzivní, udržitelný hospodářský růst bude více predikovatelný, než v zemích, kde se už nyní potýkáme s trochu většími problémy,“ řekl v pořadu Alter Eko. Příkladem mohou být severské země, které mají například vysoký podíl nerostného bohatství ve svém HDP nebo sázejí na obnovitelné zdroje energie.

Evropa je však různorodá a takové možnosti některé státy nemají a mít nebudou. „Poté jsou země, které nemohou praktikovat stejnou politiku jako Norsko, které je dlouhodobě v přebytku. Když se bavíme o státu blahobytu, tak se to dá aplikovat na stát, který má vyrovnaný rozpočet nebo který je v přebytku a ne dlouhodobě řešící své dluhy,“ uvedl Kučera. Už klasickým příkladem jsou země jihu Evropy, které mají obrovský problém s vysokou nezaměstnaností mladých lidí. Stát je zde přitom zaměstnavatelem 4é procent populace.

Nové investory vstupující na trh v určité zemi ze všeho nejvíce zajímá trh práce. Nejen jižním státům se ale nedaří kvalitně zabezpečit službu či produkt, který chce investor v dané zemi nabízet. Podle Kučery je to problém i zbytku Evropy. „Musíme se zamyslet nad cenou práce a flexibilitou trhu práce. Flexibilita je totiž něco, v čem určitě pokulháváme. Když se podíváme na americký nebo asijský trh, tak v rámci flexibility trhu práce jednoznačně pokulháváme.“ Ke změně je ale potřeba obrovská vůle k reformám a politický kapitál.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: Evropa pokulhává za Amerikou a Asií ve flexibilitě trhu práce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.