Alter Eko: EU potřebuje nový typ lídrů, musí však být vůle na národních úrovních

V Evropské unii dochází k výrazným změnám. Starý řád se mění v něco nového. Nezpůsobuje to přitom pouze odchod Velké Británie z Unie, ale daleko více faktorů. Politický geograf vyučující na Karlově Univerzitě Michael Romancov v pořadu Alter Eko říká, že EU potřebuje nový typ lídrů. Ti přitom jsou v Evropě k dispozici. Otázkou podle jeho slov zůstává, zdali na národních úrovních bude vůle silné hráče pustit do řídících funkcí.

„Podle mého názoru EU potřebuje nový typ lídrů. Myslím si, že v Evropě takoví lidé jsou. Chtěl bych jen připomenout, že jsme mohli mít Evropskou komisi, v jejíž čele by stál Tony Blair a jejímž ministrem zahraničí by byl Carl Bildt. To znamená, že je tady z čeho vybírat,“ řekl Romancov na rádiu Zet.

Celá konstrukce EU dostala posledními událostmi tvrdou ránu. Podle Romancova můžeme nyní doufat v to, že půjde o pozitivní otřes, jenž přinese celému systému přínosné změny. 

Evropská unie se bude muset ale nejprve vypořádat s negativními dopady, které bude mít na svědomí samotná ztráta členství vystoupení Spojeného království. EU tak přijde o 20 % celkové produkce, 11 % pracovní síly a 11 % příspěvků do rozpočtu EU. „Tato čísla přesně dokazují to, že Velká Británie je velkým trhem, který odchází z velkého seskupení. Samozřejmě Británie si už před mnoha desítkami let vymanila mnohé výjimky například z příspěvků do evropských fondů,“ uvedla v pořadu Alter Eko hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská.

V důsledku to znamená, že EU bude muset počítat s menším objemem ekonomiky a menším objemem peněz. Obyvatelé členských států si budou muset podle Horské uvědomit, že si nyní nemohou dovolit to, co bylo možné v minulosti. „Myslím si, že největší šok dostanou asi Francouzi. Ti podle mého názoru prosazují nejvíce byrokratickou část. Jde o více omezení a o více podpory. Němečtí politici budou moci naopak využít silnějších argumentů proti Francii ve prospěch omezování dotací nebo omezování podpory určitých sektorů. Především pak půjde o zemědělství,“ řekla Horská.

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: EU potřebuje nový typ lídrů, musí však být vůle na národních úrovních Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.