Alter Eko: Čeští exportéři by se měli pojišťovat, v nesnázích pomůže dokumentární akreditiv

V České republice je 20 tisíc exportérů, z nichž převažují firmy, které vyvážejí své produkty mimo Evropskou unii. Problémem je skutečnost, že většina z nich nespatřuje v rámci svého podnikání obchodní rizika a nepojišťuje se proti případným problémům. V pořadu Alter Eko o tom v rozhovoru s Janem Procházkou z Exportní a garanční pojišťovací společnosti hovořil ekonom a profesor Univerzity Karlovy Michal Mejstřík. Podle jeho slov se firmy po několika letech diví, že se jim díky přehnané důvěře nevrátí investované peníze zpět. Pomoci může i takzvaný dokumentární akreditiv. 

„Díky tomu, že léta působím v Mezinárodní obchodní komoře, tak se nesetkávám s tím, že by se u nás lidé chodili pojišťovat jako u vás. Chodí k nám ovšem zoufalci, kteří říkají: 'pomozte mi, desetkrát jsem zaplatil do té a té země. Vždy mi to zboží přišlo a najednou tam po jedenácté odešlu 40 milionů a peníze mi nikdo nevrátí, protože firma zmizela',“ řekl Mejstřík na rádiu Zet.

Celý problém spočívá v zásadní a elementární chybě. Společnost si totiž dostatečně neprozkoumala teritorium. Pojistku rovněž zajišťuje takzvaný dokumentární akreditiv. Konkrétně pak jde o písemný závazek banky zaplatit určenou peněžní částku v případě, že dojde do určité doby ke splnění akreditivní podmínky stanovené kupujícím.

Na základě konkrétních potřeb transakcí lze pak získat různé druhy akreditivů. Detailněji jde například o importní, exportní (odběratelský, dodavatelský) akreditiv a další. „Dokumentární akreditiv speciálně ve vztahu k Číně a některým zemím klesl. Tento instrument je naopak směrem k Číně vynikající. Máme tu dokonce v tuto chvíli registrované dvě čínské banky. Jenom pro připomenutí těm, kteří si nejsou vědomi toho nástroje. Je to vlastně podmíněná platba tím, že přijdou dokumenty, které potvrzují, že vyplácet mohou pouze v okamžiku, kdy vlastně zboží došlo,“ informoval Mejstřík. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Jan Procházka Generální ředitel pojišťovny EGAP zaměřené na podporu exportu vně EU. Předseda dozorčí rady Budvaru. Lyžař, fanda českého biatlonu.
Michal Mejstřík

Ekonom a profesor Univerzity Karlovy. Od roku 2009 do roku 2014 byl členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde zodpovídal za oblast konkurenceschopnosti a zahraničního obchodu. Pod jeho vedením vznikla v roce 2011 široce diskutovaná studie Rámec strategie mezinárodní konkurenceschopnosti.
Alter Eko: Čeští exportéři by se měli pojišťovat, v nesnázích pomůže dokumentární akreditiv Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

 3. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

  Společnost ·

  Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

 4. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

  Společnost ·

  Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.