Alter Eko: Doprava je motor sdílené ekonomiky, na druhé místo se dostanou služby pro jednotlivce

V roce 2025 by sektor sdílené ekonomiky měl narůst ze současných 4 miliard eur (102,6 miliard korun) na 83 miliard (2,1 bilionu korun). V pořadu Alter Eko to v rozhovoru s publicistou a novinářem Romanem Chlupatým řekla Pavla Žížalová ze společnosti PwC. Podle jejích slov je současným největším motorem sdílené ekonomiky doprava v čele s alternativní taxislužbou Uber. V pořadí druhé ubytování by měly ale podle Žížalové nahradit takzvané on demand služby určené pro jednotlivce a domácnosti. 

„Právě doprava je dnes a zůstane i do budoucna nejvýznamnějším sektorem sdílené ekonomiky. Pokud jde o druhé místo, tak tam podle našich odhadů dojde k malé změně. Dnes je na druhém místě sdílené ubytování Airbnb. Podle nás by to druhé místo mělo v roce 2025 připadnout právě takzvaným on demand službám pro jednotlivce nebo domácnosti,“ řekla Žížalová na rádiu Zet.

Mobilita, doprava a automobilový sektor je tahounem české ekonomiky. Sdílená ekonomika ovšem mění základy tohoto významného sektoru. Český automobilový průmysl by měl tuto skutečnost vnímat podle Žížalové jako příležitost. Sdílená ekonomika přitom může pomoci i životnímu prostředí.

Automobily máme velký kus času zaparkovaná ve svých garážích nebo na parkovacích místech. Pokud si uvědomíme, že v tento čas je můžeme sdílet, tak začneme uvažovat odlišně nad koupí nového vozu.

„V tu chvíli můžeme kalkulovat s tím, že část nákladů, které do něj investujeme, se nám vrátí a budeme schopni si koupit nějaké modernější a ekologičtější auto,“ uvedla Žížalová.

Zavedení velcí hráči na poli automobilového průmyslu by měli brát sdílenou ekonomiku i jako hrozbu. Někteří z nich, jako je například Škoda Auto, začala reagovat na tuto skutečnost podle Žížalové pozdě. V tomto kontextu si musí dát pozor na to, aby jim neujel již rozjetý vlak. 

 

 

Celý rozhovor s Romanem Chlupatým a Pavlou Žížalovou si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Doprava je motor sdílené ekonomiky, na druhé místo se dostanou služby pro jednotlivce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Avast se chystá ke vstupu na londýnskou burzu

    Byznys ·

    Antivirová firma Avast Software, jež sídlí v Praze, plánuje vstoupit na londýnskou burzu. Ta by mohla český podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.