Alter Eko: Bitcoiny nespustí finanční krizi, rizikem jsou nadhodnocené technologické firmy

Bitcoinová ekonomika a obecně celá oblast kryptoměn zůstává být ve velké míře omezená. Na druhou stranu nelze zpochybňovat bublinu, kterou v současnosti připomíná. Hlavní stratég ČSOB Asset Managementu Aleš Prandstetter v pořadu Alter Eko s Lubošem Mokrášem z PPF banky říká, že bitcoiny nemají velký přesah do finančního sektoru a ekonomickou krizi tak nespustí. Větším rizikem jsou ovšem nadhodnocené technologické společnosti. 

„Bitcoin připomíná bublinu. Když si vzpomeneme na takzvanou Dot-com bublinu (Internetovou horečku), tak kdokoli vydal akcie firem, které měly něco společného s internetem, tak okamžitě IPO bylo úspěšné. Přeupsal se několikanásobně, cena rostla raketově a myslím si, že podobné je to teď s kryptoměnami. Kdokoli nyní vydá kryptoměnu, tak se po ní zapráší. Tady jsou paralely zcela zřetelné. Nicméně si myslím, že je to ještě omezenější než za té Dot-com bubliny,“ řekl Prandstetter na rádiu Zet.

Takzvanou Internetovou horečku spíše připomínají firmy spojené s elektromobilitou nebo technologiemi. Tam je patrný poměrně výrazný růst, i když nedosahuje takových hodnot jako v omílaném roce 2000. Další příznivější informací oproti Dot-com bublině představuje skutečnost, že současné projekty nejsou ve fázi fantazie.

„Jde totiž o společnosti, které již produkují masivní obraty a zisky. Přeci jenom je tam to povědomí, že firmy jsou poměrně výrazně ohodnocené a zaváhání nebo zapochybování by mohlo skutečně vést k tomu, že by došlo k nějakému masivnímu vybírání zisků. To by mělo dopad i na další segmenty finančních trhů i na celou ekonomiku,“ uvedl Mokráš.

S tímto tvrzením souhlasí i Aleš Prandstetter. Podle jeho slov mají firmy jako Alphabet, Apple nebo Facebook velice silné marže. Komplexní obor pojící se k technologiím je strukturován tak, že v něm mají dříve uvedené firmy sehrávat delší dobu významnou roli.

„Je tam poměrně vysoká standardizace, že se ten obor má stále více rozvíjet a možná zasahovat do těch tradičních sektorů čím dál víc, než že by měl mít nějaké významné problémy v budoucnosti. Jediné co mě napadá, je skutečnost, že problémy mohou vzniknout z velikosti. Z té obrovské velikosti a vlastně špatné řiditelnosti, zvlášť pokud zasahují do více sektorů,“ sdělil Prandstetter.

 

 

Celý rozhovor s Lubošem Mokrášem a Alešem Prandstetterem si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Bitcoiny nespustí finanční krizi, rizikem jsou nadhodnocené technologické firmy Foto: Alexey Boldin / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.