Akcie v USA po údajích z trhu práce uzavřely obchodování smíšeně, dolar klesl

Americké akciové trhy po nečekaně slabé zprávě z trhu práce většinu dne kolísaly. Nakonec se jim však převážně podařilo smazat ztráty. Mnoho investorů došlo k závěru, že zpráva byla jen anomálií, protože předchozí statistické údaje byly naopak velmi pozitivní. Rostly hlavně energetické společnosti.

V závěru obchodování index Dow Jones klesl o 7,71 bodu, tedy 0,05 procenta, na 16.437,05 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 stoupl o 4,24 bodu, neboli 0,23 procenta, na 1842,37 bodu. Index technologického trhu Nasdaq zpevnil o 18,47 bodu, čili 0,44 procenta, na 4174,66 bodu.

Dow Jones oslabil i za celý týden, a to o 0,2 procenta. S&P 500 naopak stoupl o 0,6 procenta a Nasdaq o jedno procento.

Američtí zaměstnavatelé vytvořili v prosinci jen 74.000 pracovních míst, nejméně za tři roky a mnohem méně, než se čekalo. Podle analytiků to je zřejmě jen jednorázové oslabení v důsledku mrazivého počasí a ohledně přesnějšího hodnocení stavu ekonomiky bude nutné počkat na další údaje.

Zpráva o vývoji nezaměstnanosti je v kontrastu s dalšími zprávami z tohoto týdne, které ukázaly, že ekonomika USA stabilně posiluje. Vývoj ekonomiky je pro investory důležitý, protože určí, jak rychle bude Fed omezovat nákupy dluhopisů, které loni výrazně přispěly k nejrychlejšímu růstu na Wall Street za řadu let. Při slabém vývoji na trhu práce by další rozhodnutí o omezení stimulace mohl Fed odložit, což by trh jen přivítal.

Dolar v reakci na zprávu z trhu práce oslabil vůči většině předních světových měn. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních měn, klesl o 0,5 procenta na 80,633 bodu. Vůči jenu dolar oslabil o 0,7 procenta na 104,07 JPY. Euro k dolaru stouplo o 0,4 procenta na 1,3666 dolarů.

Zdroj: ČTK

Akcie v USA po údajích z trhu práce uzavřely obchodování smíšeně, dolar klesl Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.