Abbás: Příměří mezi Izraelem a Palestinou chceme udržet alespoň do konce roku 2015

Mahmúd Abbás, prezident palestinské samosprávy a člen strany Fatáh řekl, že nejméně do konce příštího roku Palestinci nevyvolají konflikt s Izraelem. Izraelský tisk slova palestinského politika vnímá jako záměrnou záruku pro dárcovské země, které se chtějí podílet na obnově Pásma Gazy, zničeného v letních bojích.

Abbás se ke klidu s Izraelem zavázal před americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym, který jednal s palestinskými podnikateli.

„Kerry se mě ptal, jak dlouho ten klid (zbraní) potrvá. Řekl jsem, že nejsem jasnovidec, ale že nejméně do konce příštího roku zde žádný konflikt nebude. Pracuji na tom, abych zajistil klid navždy,“ sdělil podle listu Haarec Abbás.

Pásmo Gazy utrpělo značné škody za letních bojů, při nichž přišlo o život více než 2000 Palestinců a 70 Izraelců. Silně poničeno je na 20.000 budov, zasažena byla důležitá infrastruktura. Odhaduje se, že obnova si vyžádá několik let.

Asi padesátka dárců z celého světa na konferenci v Káhiře minulý týden přislíbila na obnovu palestinského Pásma Gazy 5,4 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK

Abbás: Příměří mezi Izraelem a Palestinou chceme udržet alespoň do konce roku 2015 Foto: Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás a ministr zahraničí USA John Kerry Zdroj: ČTK/AP

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.