Tento tematicky neobvyklý díl podcastu vás zavede do nacistického Německa a k otázkám rasismu ve 20. století. Historik Jiří Němec, Ivan Foletti a Jiří Macháček budou diskutovat o tom, jak
hitlerovská propaganda třetí říše využívá dědictví první středověké říše. Třetí říše používala humanitní vědy jako nástroj pro prosazovaní svých myšlenek. Například archeologie byla používána pro dokazování hlubokých germánských kořenů německého národa a gotický sloh byl v narativu dobové kunsthistorie považován za „pravé německé umění“. Rasové teorie byly bezesporu klíčovým prvkem nacistické ideologie třetí říše. Otázkou zůstává, zdali se s ní můžeme setkat i dnes. A pokud ano, jak se tomu dá zabránit? Možná právě opět s pomocí humanitních věd?
Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity.
S finanční podporou aukčního domu Zezula.
Scénář: Ivan Foletti a Jiří Macháček
Zvukový záznam: Gajane Achverdjanová a Anna Kelblová
Zvuková postprodukce: Gajane Achverdjanová
Znělka: Jakub Kraus
Asistent: Margarita Khakhanová
Poděkování Kláře Doležalové a Janě Černocké za přípravu textů a jejich korekturu.
Pokud Vás zajímají aktivity Centra raně středověkých studií, můžete se přihlásit k odběru novinek zde česky http://eepurl.com/dJYjqU nebo anglicky http://eepurl.com/dJYtNM.
Staňte se členem a podpořte naše aktivity: https://www.earlymedievalstudies.com/...
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Tento tematicky neobvyklý díl podcastu vás zavede do nacistického Německa a k otázkám rasismu ve 20. století. Historik Jiří Němec, Ivan Foletti a Jiří Macháček budou diskutovat o tom, jakhitlerovská propaganda třetí říše využívá dědictví první středověké říše. Třetí říše používala humanitní vědy jako nástroj pro prosazovaní svých myšlenek. Například archeologie byla používána pro dokazování hlubokých germánských kořenů německého národa a gotický sloh byl v narativu dobové kunsthistorie považován za „pravé německé umění“. Rasové teorie byly bezesporu klíčovým prvkem nacistické ideologie třetí říše. Otázkou zůstává, zdali se s ní můžeme setkat i dnes. A pokud ano, jak se tomu dá zabránit? Možná právě opět s pomocí humanitních věd?Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity.S finanční podporou aukčního domu Zezula.Scénář: Ivan Foletti a Jiří MacháčekZvukový záznam: Gajane Achverdjanová a Anna KelblováZvuková postprodukce: Gajane AchverdjanováZnělka: Jakub KrausAsistent: Margarita KhakhanováPoděkování Kláře Doležalové a Janě Černocké za přípravu textů a jejich korekturu.Pokud Vás zajímají aktivity Centra raně středověkých studií, můžete se přihlásit k odběru novinek zde česky http://eepurl.com/dJYjqU nebo anglicky http://eepurl.com/dJYtNM.Staňte se členem a podpořte naše aktivity: https://www.earlymedievalstudies.com/... Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Patří památky výhradně minulosti? Je možné středověké artefakty vnímat jako svědectví „doby temna“, nebo nám naopak dávají poznat pestrost okolního světa? A co nám mohou říci o dnešním světě tady a teď? Jak dochází k manipulaci s dějinami a mají humanitní a společenské vědy šanci obstát v moderní, hypertechnologické společnosti? Nejen tyto, ale i další otázky představí historik umění Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček v novém podcastu Centra raně středověkých studií. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.