Co si představujeme, když mluvíme o středověku? Na tuto otázku každý z nás najde vlastní odpověď, díky slavnému klášteru Mont Saint Michele však přesně
víme, co si pod pojmem středověk představoval francouzský architekt a restaurátor Viollet-le-Duc. Svými projekty vytvořil skutečný mýtus středověku.
Mýtus tak silný a úspěšný, že i většina lidí v dnešní době si, když se řekne francouzský středověk, představí právě jeho slavné projekty, ať se již jedná o
přestavbu města Carcassone či katedrálu Notre-Dame v Paříži. Koresponduje však tato romantická pohádka o minulosti s realitou, nebo se jedná o podvod? A jak je koncept středověku v 19. století propojen se současnou pravicovou politikou? Nejen to se dozvíte v novém díle podcastu Středovek (jinak) trvá s Jiřím Macháčkem a Ivanem Folettim! Na konci vás čeká také malý spoiler o dalším dílu podcastu.
Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity.
S finanční podporou aukčního domu Zezula.
Scénář: Ivan Foletti a Jiří Macháček
Zvukový záznam: Gajane Achverdjanová a Anna Kelblová
Zvuková postprodukce: Gajane Achverdjanová
Znělka: Jakub Kraus
Asistent: Margarita Khakhanová
Poděkování Kláře Doležalové a Janě Černocké za přípravu textů a jejich korekturu.
Pokud Vás zajímají aktivity Centra raně středověkých studií, můžete se přihlásit k odběru novinek zde česky http://eepurl.com/dJYjqU nebo anglicky http://eepurl.com/dJYtNM.
Staňte se členem a podpořte naše aktivity: https://www.earlymedievalstudies.com/...
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Co si představujeme, když mluvíme o středověku? Na tuto otázku každý z nás najde vlastní odpověď, díky slavnému klášteru Mont Saint Michele však přesněvíme, co si pod pojmem středověk představoval francouzský architekt a restaurátor Viollet-le-Duc. Svými projekty vytvořil skutečný mýtus středověku.Mýtus tak silný a úspěšný, že i většina lidí v dnešní době si, když se řekne francouzský středověk, představí právě jeho slavné projekty, ať se již jedná opřestavbu města Carcassone či katedrálu Notre-Dame v Paříži. Koresponduje však tato romantická pohádka o minulosti s realitou, nebo se jedná o podvod? A jak je koncept středověku v 19. století propojen se současnou pravicovou politikou? Nejen to se dozvíte v novém díle podcastu Středovek (jinak) trvá s Jiřím Macháčkem a Ivanem Folettim! Na konci vás čeká také malý spoiler o dalším dílu podcastu.Vyrobilo Centrum raně středověkých studií při Semináři dějin umění Masarykovy univerzity.S finanční podporou aukčního domu Zezula.Scénář: Ivan Foletti a Jiří MacháčekZvukový záznam: Gajane Achverdjanová a Anna KelblováZvuková postprodukce: Gajane AchverdjanováZnělka: Jakub KrausAsistent: Margarita KhakhanováPoděkování Kláře Doležalové a Janě Černocké za přípravu textů a jejich korekturu.Pokud Vás zajímají aktivity Centra raně středověkých studií, můžete se přihlásit k odběru novinek zde česky http://eepurl.com/dJYjqU nebo anglicky http://eepurl.com/dJYtNM.Staňte se členem a podpořte naše aktivity: https://www.earlymedievalstudies.com/... Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Patří památky výhradně minulosti? Je možné středověké artefakty vnímat jako svědectví „doby temna“, nebo nám naopak dávají poznat pestrost okolního světa? A co nám mohou říci o dnešním světě tady a teď? Jak dochází k manipulaci s dějinami a mají humanitní a společenské vědy šanci obstát v moderní, hypertechnologické společnosti? Nejen tyto, ale i další otázky představí historik umění Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček v novém podcastu Centra raně středověkých studií. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.