Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Aleš Gill (mBank): Při letošním cestování a utrácení v zahraničí mějte vždy připraven „plán B“

Aleš Gill (mBank): Při letošním cestování a utrácení v zahraničí mějte vždy připraven „plán B“

Obrázek epizody Aleš Gill (mBank): Při letošním cestování a utrácení v zahraničí mějte vždy připraven „plán B“

Poslechněte si podcast

16. 7. 2020

29 min

Jedním z důsledků pandemie covidu-19 bylo uzavření hranic, které nám dočasně znemožnilo cestovat. S tím, jak se pravidla cestování uvolnila a nastává čas dovolených, vznikají i různá rizika při správě financí a běžném placení. Na co si dát na cestách pozor? Jak se liší různé regiony světa? Na to jsme se zeptali Aleše Gilla, specialisty bezpečnosti mBank CZ a SK, který je zároveň vášnivým cestovatelem. Počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem už celosvětově přesáhl hranici 12 milionů, přičemž nemoci podlehlo přes 550 tisíc lidí. Důsledkem ochranných opatření, aby se zabránilo šíření nemoci, byly i uzavřené hranice. Ty se postupně otvírají ve snaze posílit turistický ruch, na němž jsou některé země silně ekonomicky závislé. I tak se předpokládá, že Češi budou s cestami do zahraničí váhat. „Myslím, že poměr Čechů, kteří vyrazí do zahraničí, a těch, kteří zůstanou doma, bude tak půl na půl. Letos dá rozhodně daleko větší část českých obyvatel přednost dovolené doma,“ domnívá se Aleš Gill, specialista bezpečnosti mBank CZ a SK. Pokud už se někdo chystá do zahraničí, měl by dát podle Gilla daleko větší pozor při přípravě samotné cesty i případných záložních scénářů. Pandemie covidu-19 také urychlila přechod na bezkontaktní placení, řada lidí omezila výběry z bankomatů, protože se hotovosti báli či ji během pandemie nepotřebovali. „Z vlastní cestovatelské zkušenosti doporučuji dát si pozor v zemích, kde může být problém platit kartou či si vybrat z bankomatu.“ Podle Gilla je dobré mít na cestách i hotovost, i když není třeba mít velké částky. „Na platbu například za toaletu je dobré nějakou hotovost mít. Ale u větších částek je vždy jistější platit kartou. Výhoda je, že jich můžete mít víc, můžete si nastavit limity a v případě ztráty či krádeže lze kartu zablokovat,“ říká Aleš Gill.See omnystudio.com/listener for privacy information.

Popis podcastu

V podcastech on-line magazínu Peak.cz rozebíráme s hosty ze světa byznysu či státní správy aktuální témata, která hýbou českou a světovou ekonomikou. Peak.cz předkládá čtenářům informace z ekonomiky a byznysu, kterým se české mainstreamové tituly buď vůbec nevěnují, nebo je zpracovávají pouze zpravodajsky. Naší přidanou hodnotou je doplnění kontextu, nebo širší analýza tématu. Každý pátek vybíráme ty nejdůležitější zprávy týdne a rozesíláme je našim čtenářům prostřednictvím newsletteru Peak Week. Tvoříme také pro Televizi Seznam reportáže z důležitých ekonomických eventů a rozhovory se zkušenými manažery. Vice informací najdete na www.peak.cz.