Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Neurorevoluce: Bouřná období puberty

Poslechněte si podcast

18. 2. 2022

32 min

MUDr. Peter Pöthe vypráví o jednom z nejzajímavějších období vývoje osobnosti - o pubertě. Puberta se ukazuje být obdobím, kdy člověk sám sebe znovuobjevuje, zjišťuje, kým je, kým by chtěl být a nějak se snaží vypořádat s tím, kým je v představách druhých (vrstevníků, rodičů, autorit). Z klasického psychoanalytického hlediska někdy o vývojových obdobích můžeme smýšlet jako o momentech vývoje, během nichž by mělo dojít k nějakému žádoucímu posunu (vývoj), ale zároveň jsou nějakým způsobem ohroženy. Například k důležitému momentu nedojde, nebo dojde k jinému momentu, který může být ohrožující, traumatizující a stane se překážkou rozvoje osobnosti. Puberta je také obdobím, kdy si můžeme být až bolestně vědomi vlastní jinakosti. To, jaký postoj k ní vědomě nebo nevědomky zaujmeme, může významným způsobem ovlivnit naší budoucnost.

Popis podcastu

Objektivní svět prožíváme subjektivně - každý ho zažívá jinak. Naše zkušenosti a způsoby prožívání světa jsou jedinečné a liší se od toho, jak svět prožívají druzí. Objektivní svět tedy vnímáme jako střet nekonečného množství subjektivních světů, prožívaných realit. Jaký je ten váš? Neurodiverzita je podcast, který se věnuje psychologii a jedinečným způsobům, kterými vnímáme a prožíváme svět. Na pozadí psychologie zdraví (též známé jako pozitivní psychologie) diskutujeme nejenom individuální perspektivy a zkušenosti, ale také možnosti pomoci a podpory, které se nabízejí. Neurodiverzita uznává pestrost lidského prožívání a chápe ji jako kombinaci genové dědičnosti, vrozeného temperamentu a životní zkušenosti. Případná diagnóza (nebo sebediagnóza) nemá být stigmatem a důvodem k diskriminaci nebo segregaci, ale má být prostředkem k uvědomění si kontextu prožívání a vlastních reakcí a může být hodnotným klíčem k porozumění vlastnímu životu. Neurodiverzita je prostor, ve kterém se nám, nabízí přijetí - možnost být sám sebou a cítit se pohodlně "ve své kůži".