Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Co je Autismus

Poslechněte si podcast

28. 1. 2022

4 min

Co je autismus? Odpověď na tuto otázku nabízí stejnojmenná esej Dr. Nicka Walkera, který přednáší psychologii a neurodiverzitu na Kalifornském Institutu integrálních studií. Dr. Nick Walker patří mezi hlavní představitele hnutí za neurodiverzitu. Jeho akademické i populárně naučné příspěvky k tématu autismu a identity umožňují kritickou reflexi dosavadních přístupů k autismu. Úvahy Dr. Walkera o tom, co to znamená být autistou, kde se autismus bere ve vývoji osobnosti a jaký je vztah diverzity k normativnímu prostředí jsou cenným zdrojem inspirace pro dospívající i dospělé autisty, ale také pro rodiče autistických dětí.


Celý text eseje a další články a videa Dr. Nicka Walkera jde najít na

https://www.neurodiverzita.cz/2016/05/20/co-je-autismus-html/

Stock Media provided by Media_M / Pond5

Popis podcastu

Objektivní svět prožíváme subjektivně - každý ho zažívá jinak. Naše zkušenosti a způsoby prožívání světa jsou jedinečné a liší se od toho, jak svět prožívají druzí. Objektivní svět tedy vnímáme jako střet nekonečného množství subjektivních světů, prožívaných realit. Jaký je ten váš? Neurodiverzita je podcast, který se věnuje psychologii a jedinečným způsobům, kterými vnímáme a prožíváme svět. Na pozadí psychologie zdraví (též známé jako pozitivní psychologie) diskutujeme nejenom individuální perspektivy a zkušenosti, ale také možnosti pomoci a podpory, které se nabízejí. Neurodiverzita uznává pestrost lidského prožívání a chápe ji jako kombinaci genové dědičnosti, vrozeného temperamentu a životní zkušenosti. Případná diagnóza (nebo sebediagnóza) nemá být stigmatem a důvodem k diskriminaci nebo segregaci, ale má být prostředkem k uvědomění si kontextu prožívání a vlastních reakcí a může být hodnotným klíčem k porozumění vlastnímu životu. Neurodiverzita je prostor, ve kterém se nám, nabízí přijetí - možnost být sám sebou a cítit se pohodlně "ve své kůži".