Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody FENOMÉN DUŠEVNÍ PORUCHY - PETR KOUBA

FENOMÉN DUŠEVNÍ PORUCHY - PETR KOUBA

Obrázek epizody FENOMÉN DUŠEVNÍ PORUCHY - PETR KOUBA

Poslechněte si podcast

9. 10. 2022

1 hod 7 min

Hostem podcastu je Petr Kouba, který působí jako vědecký pracovník Filosofického ústavu Akademie věd ČR . Vystudoval filosofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy , kde dále pokračoval v doktorském studiu. Během něj absolvoval studijní pobyty na univerzitách v Zürichu, Pittsburghu a Lausanne. Po ukončení doktorského studia přednášel na Anglo-American University v Praze . Deset let vyučoval v Ústavu filosofie a religionistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy . Je autorem knih Fenomén duševní poruchy , Margins of Phenomenology a Perspektivy Heideggerova myšlení v oblasti psychopatologie, která vyšla také v němčině a angličtině. Mezi oblasti jeho odborného zájmu patří filozofická reflexe psychopatologie, fenomenologie a filosofie osvícenství.

Když Petr Kouba pracoval na své monografii Fenomén duševní poruchy, postrádal osobní zkušenost s projevy i současnou léčbou duševních onemocnění,  kterou nakonec získal na stáži v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Výrazně mu tehdy pomohla práce německého neurologa a psychiatra Kurta Goldsteina o pojetí nemoci jako katastrofické situace. Při bohnické stáži si Petr Kouba začal uvědomovat řadu otázek, přesahujících samotnou filozofii a dotýkajících se sociální dimenze duševních onemocnění. Také o nich je v podcastu řeč, podobně jako o změnách, vedoucích k postupnému vzdalování se od hippokratovské medicíny, s níž nemá dnešní medicína téměř nic společného.

V podcastu Petr Kouba zdůrazňuje, že opuštěnou hippokratovskou tradici zčásti zachránil ve 20. století neurolog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který své kolegy šokoval akcentem na naslouchání lidem s duševním onemocněním, aby mohla být nemoc skutečně pochopena a léčena. V duchu odkazu antických lékařů začal Freud klást v léčebném procesu znovu důraz na kvalitu vztahu mezi pacientem a lékařem, resp. psychoterapeutem.

V závěru podcastu se Petr Kouba opět vrací k práci psychiatra Kurta Goldsteina, který chápe nemoci, včetně duševních, jako již zmiňované katastrofické situace, kterým se člověk snaží za každou cenu vyhnout nebo z nich utéct. Ve stavu jen těžko slučitelném s běžným životem totiž nelze setrvávat dlouho. Podle Goldsteina není cílem katastrofické situace zcela vymýtit, ale hledat způsob, jak s nimi žít, aby se pro nás bytí stalo přinejmenším snesitelným. Zůstat ovšem jen v bezpečném prostředí by znamenalo nejen slovy Goldsteina zřeknutí se svobody. Cestu k ní lze nalézt různými způsoby, například s pomocí psychoterapie.

---

Odkazy:

Monografie Fenomén duševní poruchy - Petr Kouba
Dějiny šílenství - Michel Foucault
Hippokrates - Vybrané spisy I.
Hippokrates - Vybrané spisy II.
Životopis psychiatra a neurologa Kurta Goldsteina

Partneři:

Viatris Nakladatelství
Portál
MSCS PROJECT
KSM PORT

Popis podcastu

Rozhovory o vzniku, projevech a léčbě duševních onemocnění s našimi předními psychiatry, psychology, neurology a dalšími odborníky. Podcast HOVORY O DUŠI volně navazuje na dokumentární cyklus ŽIVOT ZA ZDÍ (www.youtube.com/zivotzazdi), určený lidem s neléčenými nebo špatně léčenými úzkostmi a depresemi. Cyklus získal v roce 2018 Novinářskou cenu Psychiatrické společnost ČLS JEP.