
Problémem slovenské politiky je, že řeší jen Fica. Kulturní války se ještě vyostří, říká sociolog

Poslechněte si podcast
23. 12. 2024
30 min
Atentát na Roberta Fica, krize ve zdravotnictví, vyhození šéfů předních kulturních institucí, změny v justici, koketování s Ruskem. Slovensko je v hluboké politické krizi, která ovšem nezačala střelbou na premiéra letos v květnu v Handlové. Podle sociologa Dominika Želinského sahá až roku 2018, kdy byli zavražděni Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Dál se prohloubila během pandemie covidu a vlády Igora Matoviče. Květnový atentát Roberta Fica radikalizoval, na preference jeho strany Smer ale neměl vliv. „Smer skončil v evropských volbách druhý a od té doby je evidentní, že Robert Fico narazil na strop, kolik lidí dokáže na Slovensku mobilizovat. Voliči jej postupně opouštějí – buď se z nich stávají nevoliči, nebo přecházejí k radikálnějším alternativám, jako je například ultranacionalistické pravicové hnutí Republika. Budeme sledovat další vyostření kulturních válek,“ předpovídá sociolog Želinský v podcastu Crunch.
Jaké trhliny se objevují ve vládní koalici? Budou na Slovensku předčasné volby – a získal by v nich Robert Fico? Jak moc je společnost na Slovensku rozdělená – a je mezi oběma tábory ještě možný konstruktivní dialog? A jakou roli hrají v řešení krize slovenská média?
Poslechněte si celý podcast! Sledujte nás také na https://cc.cz/, kde pro vás každý den pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
00:00 Příčiny slovenské politické krize
02:36 Jak atentát proměnil Roberta Fica: Radikalizace a politika „čtyř světových stran“
08:43 Jak se vyvíjí podpora vládní strany Smer
11:32 Vyostření kulturních válek
16:05 Polarizace a „absolutní pravda“ na obou stranách
23:23 Problémy ve vládní koalici
26:54 Budou předčasné volby?
Popis podcastu
Chybí Česku vize? Jak se tu žije a jak Česko změnit, aby tu bylo ještě líp? Čestmír Strakatý v podcastu serveru CzechCrunch zpovídá politiky, odborníky a osobnosti, kteří ví, jak posunout Česko vpřed – nebo to mají přímo v popisu práce.