Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Magazín Experiment: Velkomoravské šperky pod rentgenem. Každá mikroskopická rýha je svědectví, tvrdí archeologové

Český rozhlas - Věda

Český rozhlas

Věda a technika

Magazín Experiment: Velkomoravské šperky pod rentgenem. Každá mikroskopická rýha je svědectví, tvrdí archeologové

Obrázek epizody Magazín Experiment: Velkomoravské šperky pod rentgenem. Každá mikroskopická rýha je svědectví, tvrdí archeologové

Poslechněte si podcast

2. 4. 2024

1 min

Do výbavy archeologů už dávno nepatří jen speciální štětec a kladívko, ale také třeba rentgen nebo elektronový mikroskop. Právě nejmodernější technologie totiž mohou poodkrýt tajemství některých nálezů. To je také důvod, proč se experti z Akademie věd nedávno pustili do výzkumu sbírky přibližně 800 velkomoravských šperků, které jsou uložené v depozitu brněnského Archeologického ústavu. Chtějí se totiž dozvědět víc o technologii jejich výroby nebo o ekonomice Velké Moravy.

Všechno z tématu Věda můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz .