Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 30: Vlny veder – jak vznikají a jejich souvislost s klimatickou změnou

30: Vlny veder – jak vznikají a jejich souvislost s klimatickou změnou

Obrázek epizody 30: Vlny veder – jak vznikají a jejich souvislost s klimatickou změnou

Poslechněte si podcast

3. 8. 2022

27 min

O epizodě podcastu

Červenec 2022 byl v Evropě charakteristický extrémními vlnami veder. S Ondrášem Přibylou vysvětlujeme, jak vlny veder vznikají, jaké měly v poslední době projevy a proč jsou kvůli změnám klimatu dnes čím dál častější a intenzivnější. Dotýkáme se také otázky adaptace naší krajiny a měst na stále teplejší počasí, které nás v následujících desetiletích čeká a rozhodně se mu nevyhneme.

Vlnu veder se dají definovat třemi způsoby. Buď jako překročení určité teplotní hranice – například tropický den nastává ve chvíli, kdy maximální denní teplota překročí 30 °C – nebo jako odchylku od „běžné teploty“ pro daný region a roční období a nebo jako extrémně teplé počasí trvající několik dní po sobě. Evropa je na vlny veder náchylnější než jiné části světa stejných zeměpisných šířek, což je dáno častějšími změnami proudění nad evropským kontinentem – rozkolísáním tzv. jet streamu.

Na konci epizody vám také představíme naše plány na podzimní sérii podcastu.

V epizodě zmiňujeme infografiku od Jáchyma Březiny z ČHMÚ, která ukazuje trendy v množství dnů s extrémně vysokými teplotami v České republice. V rozhovoru odkazujeme také na video , které prezentuje výzkum týkající se souvislosti rozkolísaného jet streamu s častějším výskytem vln veder v Evropě.
Červenec 2022 byl v Evropě charakteristický extrémními vlnami veder. S Ondrášem Přibylou vysvětlujeme, jak vlny veder vznikají, jaké měly v poslední době projevy a proč jsou kvůli změnám klimatu dnes čím dál častější a intenzivnější. Dotýkáme se také otázky adaptace naší krajiny a měst na stále teplejší počasí, které nás v následujících desetiletích čeká a rozhodně se mu nevyhneme. Vlnu veder se dají definovat třemi způsoby. Buď jako překročení určité teplotní hranice – například tropický den nastává ve chvíli, kdy maximální denní teplota překročí 30 °C – nebo jako odchylku od „běžné teploty“ pro daný region a roční období a nebo jako extrémně teplé počasí trvající několik dní po sobě. Evropa je na vlny veder náchylnější než jiné části světa stejných zeměpisných šířek, což je dáno častějšími změnami proudění nad evropským kontinentem – rozkolísáním tzv. jet streamu.  Na konci epizody vám také představíme naše plány na podzimní sérii podcastu. V epizodě zmiňujeme infografiku od Jáchyma Březiny z ČHMÚ, která ukazuje trendy v množství dnů s extrémně vysokými teplotami v České republice. V rozhovoru odkazujeme také na video, které prezentuje výzkum týkající se souvislosti rozkolísaného jet streamu s častějším výskytem vln veder v Evropě. Transkript epizody je k dispozici na našem webu.

Popis podcastu

Váš průvodce klimatickou transformací. Chceme, aby se lidé v otázce změny klimatu lépe orientovali. Aby věděli o řešeních, která jsou v současné době už k dispozici a můžeme je použít. Podcast 2050 (https://2050podcast.cz/) má za cíl komunikovat o otázkách spojených se změnou klimatu věcně a konstruktivně a opírat se přitom o data a dosavadní vědecké poznatky. Poslechněte si další epizody, krátké komentáře k aktuálnímu dění a nesestříhané rozhovory s našimi hosty na našem bonusovém kanálu (https://open.spotify.com/show/3XIaCFsoRBJtqR0pJoYI65?si=623b33a58ed14bdd).