Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Historička Doležalová: Drahomíra si zřejmě vraždu kněžny Ludmily objednala

Zprávy Rádia ZET

Rádio Zet

Zpravodajství

,

Historie

Historička Doležalová: Drahomíra si zřejmě vraždu kněžny Ludmily objednala

Obrázek epizody Historička Doležalová: Drahomíra si zřejmě vraždu kněžny Ludmily objednala

Poslechněte si podcast

16. 9. 2021

6 min

O epizodě podcastu

V noci uplynulo 1100 let od zavraždění kněžny Ludmily, babičky knížete Václava. Jak se píše v legendách, měla ji uškrtit její snacha Drahomíra. Podle historičky Evy Doležalové z Historického ústavu Akademie věd si však vraždu první české světice zřejmě jen objednala. Během života Ludmily byly položeny základy pokřesťanštění Čech.
"Mluví se o tom, že si Drahomíra vraždu Ludmily objednala, protože mezi oběma kněžnami byla ukrutná rivalita, která vyvrcholila konfliktem. Ale Drahomíra si sama nezašpinila ruce vraždou své tchýně," řekla v rozhovoru pro Rádio Z Eva Doležalová. Vrahy Ludmily byli možná vikingští bojovníci Tunn a Gommon. Spekuluje se i o důvodech vraždy, který mohl být mocenský nebo osobní.

Ludmila  měla velký vliv na vládu v Čechách. Byla to první politička, protože vykonávala regentskou vládu po úmrtí svých synů. Svatá Ludmila je jedním z hlavních předků českých panovníků i českých královen. Během jejího života byly položeny základy ke christianizaci Čech a také základy moci Přemyslovců. Její život byl popsán v řadě legend o české historii v 9. a 10. století.

Poslechněte si celý rozhovor s historičkou Evou Doležalovou.