Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Alexander Vondra: V civilizovaném světě nemůže nikdo referenda o připojení k Rusku uznat

Zprávy Rádia Z

Rádio Zet

Zpravodajství

Alexander Vondra: V civilizovaném světě nemůže nikdo referenda o připojení k Rusku uznat

Obrázek epizody Alexander Vondra: V civilizovaném světě nemůže nikdo referenda o připojení k Rusku uznat

Poslechněte si podcast

23. 9. 2022

7 min

O epizodě podcastu

V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny se konají referenda o připojení k Rusku. Hlasovat mohou až do úterka lidé např. v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice, samozvaných státní útvarech, které od roku 2014 ovládají proruští separatisté. „Referenda se konají ve zcela nestandardní situaci. Část obyvatel je z důvodu války úplně jinde. Spousta uprchlíků z těch oblastí utekla a dodnes na různých místech jsou. Je to snaha uloupit kus ukrajinského území a odůvodnit mobilizaci, kterou dnes Putin provádí,” říká ve vysílání Rádia ZET Alexander Vondra, exministr obrany a zahraničních věcí a europoslanec. 

Referenda se konají také v částech ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti okupovaných ruskou armádou. Proruské úřady ve středu rozhodly o dočasném připojení některých částí Mykolajivské oblasti k Chersonské oblasti. To umožnilo uspořádat referendum i tam. „Západní země by měly Ukrajině určitě pomáhat dál. Měly by zvýšit pomoc včetně pomoci při dodávkách zbraní, bude-li Ukrajina čelit masivnějšímu ruskému útoku. Ukrajinu nelze nechat na holičkách v této těžké situaci,” konstatuje Alexander Vondra. 

Poslechněte si celý rozhovor: 

Popis podcastu

Zprávy rádia Z