Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Vysílač

Theremin Media

Společnost

#10 Nerovná dělba domácích prací. Kdo ti vaří? Komu pereš?

Play

Poslechněte si podcast

10. 3. 2021

59 min

V České republice, stejně jako téměř všude na světě, se péči o domácnost a rodinu věnují ženy a muži ve velmi odlišné míře. Platí to napříč generacemi i společenským statusem, týká se to tak nějak každého z nás. O tom, proč to tak je a jaké to má důsledky, jsme si povídali se socioložkou Lenkou Simerskou a právničkou Šárkou Homfray. 

V problematice tzv. neplacené práce se propojuje systém, společenské tlaky i to, co si každý neseme z dětství z domova. Na první pohled zcela samozřejmé a přirozené rozhodnutí o tom, kdo zůstane doma s dítětem, má nezvratitelný dopad na kariéru, a pandemie koronaviru se nemile podepsala i zde. Konverzace nejen o tom, kdo nám vaří, komu pereme, a kolik by nás to na pracovním trhu stálo, kdybychom za to měli platit, může být prvním krokem ke změně.

Popis podcastu

Festival Žižkovská Noc je světem, v němž není místo pro jakoukoliv formu diskriminace. Podcast Vysílač chce tento svět rozšířit za hranice žižkovských a holešovických ulic. Dáváme prostor tématům odrážející hodnoty festivalu a lidem, kteří jim rozumí. Moderují Tereza Butková, Anastázie Landová, Max Odráška, Petra Mikolášová, Františka Tranová a Nora Třísková. Znělka a edit Jonáš Kucharský.