Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Z Kutné Hory na zříceninu hradu Sion

Výlety s KČT

Youradio Talk

Cestování

Z Kutné Hory na zříceninu hradu Sion

Obrázek epizody Z Kutné Hory na zříceninu hradu Sion

Poslechněte si podcast

10. 3. 2021

4 min

O epizodě podcastu

Rodinný výlet malebnou krajinou Kutnohorska a Kolínska dlouhý necelých 15kilometrů nás zavede na místa, kde své stopy zanechali hejtmani husitskýchvojsk.

Naši cestu zahájíme u dominanty města Kutná Hora chrámu sv. Barbory.

Chrám sv. Barbory klenot pozdní gotiky je spolu s katedrálouNanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem KutnéHory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Nádhera této stavby dodnessvědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory i o hluboké zbožnosti svýchtvůrců.

Od chrámu sv. Barbory sejdeme dlážděnou cestičkou dolů k říčceVrchlici a vydáme se směrem k nově revitalizovanému parku pod Vlašskýmdvorem. Tady můžeme nechat naše ratolesti vyzkoušet nový tobogán.

Potom se už vydáme na naši pouť, která vede po červeně značené trase východočeskéSvatojakubské stezky a její úvodní část kopíruje bývalou Královskou procházku. Tanabízí pohled na chrám sv. Barbory a Jezuitskou kolej z nezvyklého úhlu –zespoda. Není divu, že si právě tato místa oblíbil i Jaroslav Vrchlický, kterýsi svůj pseudonym „Vrchlický“ vybral právě podle kutnohorské říčky Vrchlice. Slavnýbásník měl ke Kutné Hoře vřelý vztah a uměl ocenit její krásu historickou ikrásu okolní přírody. V místě s nejhezčím výhledem vytesalkutnohorský sochař Josef Chvojan v roce 1919 do skály jeho reliéf.

Po červené pokračujeme malebným údolím říčky Vrchlice, které místnínazývají cesta „po mlejnech“ až k Velkému rybníku .

Milovníci památek mohou ještě z rozcestí V Hutích odbočit požluté značce a zavítat ke kostelu Nejsvětější Trojice , který je po právupovažován za drobnou architektonickou perlu. Za prostým zevnějškem se ukrývápůsobivý gotický prostor a možná i dosud nenalezený poklad.

Od Velkého rybníku, kde v horkých dnech můžeme příjemně osvěžit svétělo, zamíříme po červené značce do městyse Malešov . Rozhodně sinenecháme ujít zastávku v místním Přátelském pivovaru, kde budou mít jistěna čepu výběr z jejich řemeslných piv i limonádu pro děti. Městys Malešovnabízí ale i další pozoruhodnosti. Můžete zde navštívit středověkou tvrz, muzeums oživlými kresbami z historie Malešova od filmaře Pavla Kouckéhonebo zajít na lokální pokrm do místní Krčmy. Těm, kterým se v Malešovězalíbí, můžeme doporučit nocleh ve středověkém stanu v místním Glamourkempu nebo v nově zrekonstruovaných pokojích U Fraňků.

Z Malešova se vydejte Naučnou stezkou Cestou husitských hejtmanůkolem židovského hřbitova až na rozcestí Polánka. Poté se zase přiblížíme říčceVrchlice a půjdeme podél jejího toku až pod zříceninu hradu Sion.

Cestou mineme reliéf Jana Roháče z Dubé , který byl zhotoven vroce 1937 k pětistému výročí dobytí hradu Sion.

U zříceniny hradu Sion se zastavíme. Děti budou chtít vylézt navůz z vozové hradby a objevovat zbytky hradu. My si můžeme rozdělat oheňna veřejném ohništi a opéct si třeba špekáček nebo topinku.

Až se nabažíme atmosféry zříceniny a posvačíme, tak máme na výběr. Buďpokračujeme po naučné stezce do Chlístovic, kde si prohlédneme zmenšeninušibenice, na které našel svou smrt Jan Roháč z Dubé .  Nebo z rozcestí Sion – zřícenina vyrazímepo modré značce, která je souběžná s naučnou stezkou a vydáme se přes Maxovnu zpět do Malešova. V Malešově se můžeme opětovně občerstvitv Přátelském pivovaru nebo zamíříme na vlak, který nás odveze zpět doKutné Hory? Ti, kterým kilometry v nohách nestačí, mohou pokračovat pěškyopět po červené až do Kutné Hory.