Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Výlety s KČT

Youradio Talk

Cestování

Okolím Ještědu

Play

Poslechněte si podcast

12. 8. 2020

02:29

Stručné tipy na výlety po České republice i na turisticky méně známá místa, kde si odpočinete. Připravují Veronika Nováková a Roman Hrůza. Pro poslech podcastů na cesty doporučujeme mobilní aplikaci Youradio Talk.

O epizodě podcastu

Z Liberce může turista vyrazit vláčkem a zvolitprakticky jakoukoli zastávku, protože ze všech vedou značené trasy. 

Automatický přepis podcastu

Jestliže vystoupíme v Křižanech, což je nejzazší zastávka, vrátíme se o malý kousek zpět a vydáme se po Červené Hřebenovce na Malý Ještěd. Na jeho vrcholu stávala od roku 1906 dřevěná chata, Jäckelova bouda, kterou otevřel vysloužilý voják Wenzel Jäckel. Po 2. světové válce byla jeho  rodina odsunuta. Z boudy dnes zůstaly jen její zbytky. 

Pokračovat až na Výpřež budeme přes Dánské kameny, mohutnou křemencovou skalní zeď se samostatnou věží. Odtud už nás čeká výšlap na samotný Ještěd – náš nejznámější kopec s dalekými výhledy na Český ráj, Jizerské hory nebo Českou lípu. Nacházet se budeme ve výšce 1012 metrů nad mořem. Po takové námaze je třeba se vydatně občerstvit a to můžeme udělat přímo tam nebo na blízké chatě KČT, Pláně pod Ještědem. Je zde několik turistických rozcestníků  -pro pěší, lyžařskou a cykloturistiku a netypicky také pro koloběžky. 

Po modré můžeme zvolna pokračovat Hlubockým hřebenem až k vyhlášené restauraci U Šámalů na jedno orosené pivečko. Podnik si zachoval podobu z roku 1911, kdy byl postaven, a kouzlo starých časů zde dolehne i na vás.

a dál potom Rašovským hřebenem přes Javorník, kde je vlek a bobová dráha. 

Na konci 19. století byl na vrcholu vystavěn hostinec Obří sud. Konstrukce sudu byla na vrchol dopravena ze stavební výstavy ve Vídni v roce 1899 a byla otevřena až do roku 1974, kdy vyhořela. Vedle sudu stála ještě Blaschkova věž. Ta sloužila jako rozhledna.

Cestou přes Javorník se dostaneme do obce Záskelí a po červené dojdeme do Hodkovic nad Mohelkou, odkud už pravidelně jezdí autobusy nebo vlaky. Historické jádro města je městskou památkovou zónou a jestli vám zbyde kousek času, určitě jej využijte k procházce na zmrzlinu. Nebo třeba na pivo, ve městě totiž stojí pivovar z roku 1899, bohužel však v současné době není funkční, a tak se budete muset spokojit s nějakou místní hospůdkou. Pozornost budí také vodojem ze stejné doby, utilitární stavba, která je citlivě zasazená do skály.