Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Objevujeme Kouřim a její okolí

Výlety s KČT

Youradio Talk

Cestování

Objevujeme Kouřim a její okolí

Obrázek epizody Objevujeme Kouřim a její okolí

Poslechněte si podcast

9. 7. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Přinášíme další tip na rodinný výlet malebnou krajinou Kutnohorska a Kolínska, tentokrát do pohádkové Kouřimi, kdysi jednoho z nejvýznamnějších královských měst.

Pojďme se nejprve jen tak toulat po náměstí a přilehlými uličkami, abychom si užili dokonalou atmosféru tohoto malebného městečka a zažili jedinečný pocit, jako ve filmových kulisách. Není vůbec těžké se v Kouřimi vrátit do minulých časů, protože řada památek si zachovala původní podobu a některé filmové kulisy dosud nebyly úplně odstraněny. Vše dohromady, to skutečné i to vymyšlené, je v dokonalé harmonii.

Téměř v plném rozsahu se dochovalo raně gotické městské opevnění s baštami a Pražskou bránou, další cenné stavby najdeme na Mírovém náměstí. Dominantou města je kostel sv. Štěpána se zvonicí. Zvony v ní visí vzhůru nohama a do pohybu se uvádí šlapáním na pedály.

Vězte, že tímto klidným městečkem projdou všichni ti, kdo se rozhodli zdolat poutní cestu Blaník – Říp s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“. Tato poutní cesta obsahuje sedm etap a propojuje dva bájné a historicky důležité vrcholy.

Prvním předchůdcem dnešního města bylo hradiště Stará Kouřim, které prý založil vojvoda Lech, bratr praotce Čecha. Hradiště později vystřídal knížecí hrad s osadou, v mapách označený jako hradiště u sv. Jiří, teprve ve 13. století pak vznikla dnešní Kouřim. S nejstarší historií Kouřimi nás seznámí tříkilometrová naučná stezka Stará Kouřim. Provede nás po lučních pěšinách otevřenou krajinou i lesem.

Okružní cestu po žluté turistické značce zahájíme na náměstí v Kouřimi. Vystoupáme k rulové skalce „Lechův kámen“, na kterém prý vojvoda Lech odpočíval. Odtud máme krásný pohled na panorama Kouřimi. Po louce vyjdeme na nejvyšší bod (298 m) pahorku Stará Kouřim, kde stojí barokní kaplička sv. Víta. Na místě byly objeveny pozůstatky halové stavby, která byla součástí rozsáhlého slovanského hradiště. Návrší bylo vybudováno v průběhu 9. století. Existenci hradiště dokládají zbytky valů. Ve východní části Staré Kouřimi vyvěrá pramen, který vytváří Libušino jezírko. Našim předkům sloužilo jako zdroj pitné vody. Naučná stezka pokračuje luční pěšinou a následně klesá lesem podél potoka Výrovka (Kouřimka) do Kouřimi, kde okruh uzavírá.

Při obchůzce města stojí za návštěvu Muzeum lidových staveb v Kouřimi, kde se na chvíli budeme cítit jako v jiném století. Děti se jistě rády podívají, jak kdysi lidé žili a hospodařili.

Kouřim znáte, ač jste tu nikdy nebyli; natáčely se tu třeba pohádky Rumburak a Nesmrtelná teta, anebo seriál Bylo nás pět. Často se filmuje právě ve skanzenu – Muzeu lidových staveb. Toulky po okolí vás dovedou na řadu dalších zajímavých míst, třeba k památníku bitvy u Lipan anebo ke kuriózní zřícenině klášterního chrámu v Klášterní Skalici, z něhož zbyl jen jediný pilíř. Velikostí a krásou měl prý konkurovat svatovítské katedrále v Praze nebo klášternímu chrámu v Kutné Hoře – Sedlci.