
Kořením provoněný výlet na Pravčickou bránu a do Hřenska

Poslechněte si podcast
20. 3. 2021
5 min
O epizodě podcastu
Milí turisté, další nevšední výlet po značkách je tady! Chybět nebudou romantické zříceniny hradů, pohádkoví trpaslíci, ani dechberoucí výhledy do zeleného srdce Českého Švýcarska. Dohromady dnes ujdeme buď dvacet nebo třicet kilometrů, podle toho, kterou ze dvou variant obtížnosti výletu zvolíme. Tento výlet je také součástí projektu Klubu českých turistů “Stezka Českem”, který turisty provází po celé délce hranic Česka, a to severní nebo jižní trasou.
Naši delší trasu, tedy tu, která bude mít třicet kilometrů, začínáme v krásné obci Chřibská. Město v okrese Děčín, v Lužických horách, ve Šluknovském výběžku, na okraji Národního parku České Švýcarsko, má krásnou atmosféru, zejména jeho část Dolní Chřibská, na jejímž konci stojí Hornův vodní mlýn na koření, který je památkově chráněný. Zpracovávány zde byly různé druhy koření, především pepř a vanilka, ale také kmín, fenykl, skořice či zázvor. Koření bylo z Chřibské vyváženo do celého Rakousko-Uherska.
Právě v Chřibské také fungovala nejstarší sklářská huť v celém středoevropském regionu, která podle zápisu z kroniky musela existovat již v roce 1414. Až do konce 20. století v osadě stály budovy někdejší tkalcovny Floriana Hübela. Vyhořelá továrna byla stržena a zachoval se pouze kamenný akvadukt s náhonem a tunely.
Přes louky a menší kopce se z Chřibské dostáváme do skryté vesničky Studený a z ní pokračujeme podél Studeného potoka přírodní rezervací Pavlíniným údolím. Předmětem ochrany je kaňonovité údolí řeky Chřibská Kamenice. Její tok je ustanoven chráněnou rybí oblastí, a znavený turista si v jejím jiskřivém proudu může na chvíli zchladit bolavé nohy, zastavit se ve stínu stromů a odpočívat.
Po červené turistické značce dojdeme až do Jetřichovic, pomyslného turistického centra Českého Švýcarska. Ideální místo pro ubytování, občerstvení nebo zábavu pro děti. Právě zde se k našemu výletu mohou připojit turisté, kteří se spokojí s kratší variantou výletu. Z Jetřichovic až do cíle totiž bude mít naše trasa dvacet kilometrů. Tak a teď vzhůru zpátky na cestu!
Půl kilometru severovýchodně za obcí stojí zřícenina hradu Falkenštejna. Ve skalách se dodnes dochovaly světničky a základy dalších staveb, zároveň je díky nově zbudované vyhlídkové plošině možné vylézt na samý vrcholek hradu a kochat se okolní skalnatou přírodou. Není divu, že místní pískovcové skály si oblíbili lezci, v okolí Jetřichovic byste nalezli na více než 700 vyznačených lezeckých cest. S ohledem na to, že jde o území národního parku, je zde ale horolezecká činnost povolena pouze v omezené míře.
Pokud vedle silnice z Jetřichovic do Rynartic natrefíte na pískovcovou skálu, ve které jsou vyryté pestrobarevné reliéfy Sněhurky a sedmi trpaslíků, narazili jste na Trpasličí skálu, kulturní památku, kterou vytvořil kolem roku 1832 rynartický hospodář a lidový umělec Eduard Vater. Okamžitě se stala úsměvnou pohádkovou atrakcí, kterou si zamilovaly děti i dospělí.
Jsme všichni? Nikdo nechybí? Pokračujeme dál! Opouštíme obci Jetřichovice a pokračujeme dál k našemu cíli, a to po mezinárodní červené dálkové trase E3 skrz nádherné skalní útvary s mnoha vyhlídkami. Tato krásná cesta nás provází celých 8 km až k rozcestníku Pod Šaunštejnem. Také zde láká k návštěvě zřícenina skalního hrádku s vyhlídkovým místem. Hrádek prý býval doupětem loupežníků, také proto se mu přezdívá Loupežnický.
Červená dálková trasa E3 je v zimě zavřená, proto je v zimě nutné jít po žluté, ačkoli červená je určitě hezčí a Klub českých turistů ji vřele doporučuje.
12 km od Jetřichovic je rekreační osada Mezní louka a ti znavenější turisté zde mohou využít kempu, ubytovat se, a na zbytek cesty vyrazit odpočatí a svěží ráno.
Právě u Mezní louky také začíná Naučná stezka Okolím Pravčické brány, která nabízí mnoho krásných a vzdušných výhledů, ačkoli sem naprostá většina turistů nezavítá. My se na stezku napojíme a po dalších šesti kilometrech už z dálky vidíme slavnou Pravčickou bránu. V dnešní době koronaviru je nutné počítat s tím, že turistů bude mnoho, a přizpůsobit tomu také své vlastní chování. Už ve školce nás učili, že odpadky se vyhazují do koše, a že v přírodě by po nás neměly zůstat žádné stopy. Respirátor je nutné mít po ruce a v případě většího počtu lidí na jednom místě stoprocentně dodržovat vládní opatření.
Od Pravčické brány dojdeme po červené turistické značce až do Hřenska, kde náš výlet také zakončíme.
A to je pro dnešek vše, tak s turistickým pozdravem, ahoj příště!