
Dvoudenní putování Beskydami pro náročné

Poslechněte si podcast
29. 4. 2021
3 min
O epizodě podcastu
Začátek naší cesty a místem setkání všech turistů je místo u dřevěné kaple svatého Cyrila a Metoděje v Horní Čeladné. Kaple je sama o sobě velmi půvabnou stavbou, která je také zapsaná v seznamu kulturních památek.
Vyrazíme hezky zostra stoupáním po červené turistické značce na Smrk. Půjdeme do 700 výškových metrů a stoupat takto budeme osm kilometrů. Na Smrku však budeme odměněni krásným vyhlídkovým místem a po potřebném odpočinku budeme zvolna klesat do sedla.
Po žluté turistické značce dojdeme až k vodní nádrži Šance, kterou pouze přejdeme po hrázi, protože vykoupat se zde nemůžeme. Jejím účelem je shromažďování zásob pro výrobu pitné vody, podléhá proto přísné hygienické ochraně.
700 metrů, které jsme vystoupali, jsme nyní sešli, a teď nás čekají znovu. Žlutá turistická značka nás vede skrz lesy a blízkost samotného vrcholu poznáme díky zvyšujícímu se počtu serpentin.
Na vrcholu Lysé hory je chata Klubu českých turistů, kde můžeme přespat. V nohách už máme těžkých 20 kilometrů a pokračovat v cestě dál by bylo nerozumné.
Druhý den klesáme přes rozcestí Zimný po červené turistické značce až do horské osady Visalaje. Pokud jsme s výletem spokojení a dál pokračovat nechceme, můžeme zde nasednout na autobus. Zdatnější turisté odtud pokračují po modré turistické značce na Sulov. Horská chata, která na místě stojí, je nově zrekonstruovaná a slouží jako hotel. První chata zde však byla vystavěna už za první republiky a místo se těší velké oblibě turistů.
Odtud vyrazíme svižným tempem po Cyrilometodějské stezce na Malý Polom, Burkův vrch a Velký Polom.
Za ním už se dostáváme do lyžařského střediska a pomalu nás čeká zasloužené závěrečné klesání z Kostelek až do vyhlášené železniční stanice Mosty u Jablunkova. Malebná obec rovněž stojí před naším odjezdem za prozkoumání. Už v roce 1578 zde bylo vystavěno opevnění Šance, které bránilo nájezdům Tatarů a Turků, a dodnes se zde uchovaly jeho pozůstatky.