Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Česká Loira aneb putování po hradech a zámcích na řece Orlici

Česká Loira aneb putování po hradech a zámcích na řece Orlici

Obrázek epizody Česká Loira aneb putování po hradech a zámcích na řece Orlici

Poslechněte si podcast

2. 4. 2021

4 min

O epizodě podcastu

Dnešní trasa, která se jako zelená nit táhne okresem Rychnov nad Kněžnou, bude mít příjemných 16 kilometrů. Spojuje město Vamberk, kde je světoznámé muzeum krajky s Liticemi nad Orlicí, nad nimiž se tyčí gotický hrad. A v podhradí Potštejna si nezapomeneme vychutnat údajně nejlepší bramborák široko daleko.

Trasa má svůj počátek ve Vamberku v blízkosti železniční stanice, můžeme se proto na výlet bez problému dopravit vlakem. Město celosvětově proslavila ručně paličkovaná krajka, proto Vamberk nesmíme opustit bez návštěvy muzea krajek ve Vilímkově ulici, v těsné blízkosti Husova náměstí. Podle místní legendy přivezla umění paličkované krajky kolem roku 1600 urozená paní Magdalena z rodných Flander a řemeslu naučila také vamberské ženy, které je rozšířily v celém regionu. Podle jiné legendy to byly řeholnice řádu voršilek z belgického Lutychu, které začaly vamberské dívky paličkování vyučovat po roce 1655. Minout bychom neměli ani vrcholně barokní kostel svatého Prokopa, který je postaven na základech gotického kostela, a v jehož kryptě se dochovalo několik desítek mumií ze 17. století v otevřených rakvích, včetně ostatků hraběnky belgického původu s krajkovým límcem, paní Magdaleny. Ano, právě té Magdaleny, která údajně naučila dívky umění paličkování. Dodnes tomuto objevu nikdo neřekne jinak než Vamberecké mumie.

Z Vamberka se necháme vyvést zelenou turistickou značkou směrem na městskou část zvanou Merklovice. Rozcestník Nad Merklovicemi, necelé čtyři kilometry od místa startu, nám ukáže, kudy vede Planetární naučná stezka, a právě tou se také vydáme. Stezka to není ledajaká, jde o model naší sluneční soustavy vytvořený v měřítku jedna ku jedné miliardě. Pokud bychom ji prošli celou, na třinácti zastaveních bychom se seznámili se všemi základními planetami, ale také místními zajímavostmi. Traduje se například, že symbolem Divoké Orlice byl v těchto místech odjakživa hastrmánek, který pomáhal místním vorařům, a jednou dokonce zachránil tonoucí se dítě, které ke křtu obdaroval zlatým dukátem.

Přibližně po kilometru chůze dojdeme k rozcestí Liščí doly a budeme pokračovat Planetární naučnou stezkou Zámělskou alejí, směrem ke studánce Panny Marie. Studánka je coby kamenem dohodil od městečka Potštejn, které se stane dalším místem, kde se chvíli zdržíme. Kromě stejnojmenné zříceniny hradu, který se pyšně tyčí nad obcí, se v jejím středu nachází také zámek, kostel svatého Vavřince i bývalé říční lázně. K obci připadá také Přírodní rezervace Modlivý důl. Není divu, že na konci 19. století se Potštejn stal populárním rekreačním letoviskem, které si oblíbila řada významným osobností, jako Tomáš Garik Masaryk nebo Josef Václav Sládek. Také Alois Jirásek o Potštejnu psal, podle jeho historické povídky by měl hrad ukrývat poklad. Zda tomu tak skutečně je, nebo Jirásek jen popustil uzdu své fantazii, to dodnes není jisté. O slavnou zříceninu se dnes dobrovolnicky stará skupina převážně místních seniorů zvaná Dědkostav.

Nedaleko proti proudu řeky Divoké Orlice se nalézá tábořiště Vochtánka, oblíbené místo odpočinku turistů mířících na hrad, i projíždějících cyklistů. Je zde možnost občerstvení a posezení, a traduje se, že plněné bramboráky, které se zde prodávají, jsou nejlepší v celém okrese. Na druhé straně údolí je v lese zachovaná zřícenina hradu Velešov. Inu, ne nadarmo se Podorlicku přezdívá Česká Loira, protože Divoká Orlice zde čaruje stejně, jako známá řeka ve Francii. Také zde je hradů a zámků tolik, že navštívit je všechny může být nadlidský úkol. Ani my to v jednom výletu nestihneme.

Potštejnem prochází známá červená turistická trasa J. S. Gutha Jarkovského, na kterou se napojíme a po ní už budeme pokračovat až do poslední zastávky našeho výletu, Litice nad Orlicí.

A po prohlídce zdejšího stejnojmenného hradu Litice nezbývá, než se rozloučit. To bylo pro dnešek vše. Tak s turistickým pozdravem, ahoj příště!

Popis podcastu

Stručné tipy na výlety po České republice i na turisticky méně známá místa, kde si odpočinete. Připravují Veronika Nováková a Roman Hrůza.