Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Vojtěch Filip (KSČM): NATO by mělo být po debaklu v Afghánistánu rozpuštěno, ale ne bez náhrady

Volební interview

Vojtěch Filip (KSČM): NATO by mělo být po debaklu v Afghánistánu rozpuštěno, ale ne bez náhrady

Obrázek epizody Vojtěch Filip (KSČM): NATO by mělo být po debaklu v Afghánistánu rozpuštěno, ale ne bez náhrady

Poslechněte si podcast

16. 9. 2021

23 min

O epizodě podcastu

KSČM nadále odmítá závazek členských států Severoatlantické aliance k výdajům na obranu ve výši 2 procent HDP. Podle předsedy strany Vojtěch Filipa by NATO mělo být rozpuštěno, musí ale přijít náhrada. „Debakl v Afghánistánu je podle mého soudu mementem pro všechny,“ řekl Filip.
Americká armáda byla podle Filipa v Afghánistánu poražena „pastevci“. „To je ukázka toho, že ve 21. století neexistuje model, kdy bychom mohli porazit národní zájmy, byť by ta armáda byla sebesilnější,“ dodal Filip. Evropská unie je podle něj byrokratická a pokud jde o jednání o bezpečnosti, je proto potřeba opřít se o půdorys Rady Evropy. Helsinský protokol přestává být dostačující a Filip proto vyzývá k uspořádání nové bezpečnostní konference, která by garantovala spolupráci a bezpečnost v Evropě.

KSČM po většinu uplynulého volebního období tolerovala současnou vládu premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO). To straně podle Filipa u části voličů uškodilo. Některé voliče ale prý strana získává zpět. „Chci obecné referendum. To je přece ústavní požadavek, legitimní právo občana České republiky, aby mohl rozhodovat i v jiných věcech, než jsou volby,“ vyzval Filip ve Volebním interview Rádia Z a webu Info.cz Lidé by podle předsedy komunistů měli mít možnost rozhodovat v nejrůznějších otázkách. Jednou z nich by bylo také právě vystoupení z NATO.

„Strašně mě mrzí, že neprošel zákon o referendu a ústavní zákon o ochraně vody, to je rest této sněmovny, kterých je hodně,“ přiznal Filip. Za úspěch naopak považuje zavedení programu bytové výstavby pro malé obce. Post předsedy KSČM už Filip na nadcházejícím říjnovém sjezdu obhajovat nebude. V politice chce ale pokračovat i poté. Předpokládá, že nadcházející volby do Poslanecké sněmovny pro něj budou posledními.

Hostem moderátorů Martina Kováře a Michala Půra byl předseda KSČM Vojtěch Filip. Poslechněte si záznam rozhovoru.

https://www.youtube.com/watch?v=EVjD8lp2Wb4