Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Vít Rakušan (STAN): Nestanu se kandidátem na premiéra místo Bartoše. Na post předsedy vlády se systematicky připravuje

Volební interview

Rádio Zet

Zpravodajství

Vít Rakušan (STAN): Nestanu se kandidátem na premiéra místo Bartoše. Na post předsedy vlády se systematicky připravuje

Obrázek epizody Vít Rakušan (STAN): Nestanu se kandidátem na premiéra místo Bartoše. Na post předsedy vlády se systematicky připravuje

Poslechněte si podcast

13. 9. 2021

24 min

O epizodě podcastu

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan ve Volebním Interview Radia Z a webu Info.cz vyloučil, že by se měl stát kandidátem na premiéra koalice Pirátů a Starostů namísto Ivana Bartoše (Piráti). Ten se na funkci předsedy vlády podle Rakušana systematicky připravuje. Předseda hnutí STAN se naopak chystá na případnou funkci ministra vnitra.
„Do voleb jdeme s tím, abychom zastavili privatizaci této země,“ řekl Rakušan. Dodal, že chtějí zastavit „agrofertizaci“ země, vrátit ji lidem a vrátit ji budoucnost. Rakušan Zdůraznil, že Koalice Pirátů a Starostů do vlády s hnutím ANO po volbách nepůjde. Andrej Babiš (hnutí ANO) je podle něj překážkou, aby se Česká republika změnila. O vládě by byl naopak připraven jednat s ČSSD v případě, že by se tato strana do Poslanecké sněmovny dostala.

Hnutí STAN bylo podporujícím subjektem TOP 09 v době, kdy tato strana vstupovala do politiky. „Tehdy to bylo velmi chytré rozhodnutí, kterého jako STAN nelitujeme. Byla to jediná strana, která bylo ochotná slyšet na reálné požadavky starostů na všech úrovních komunální sféry,“ vysvětlil Rakušan. Později jednalo hnutí STAN o koalici s KDU-ČSL, která ale nakonec nevznikla. „Poprvé teď jdeme s někým do reálné koalice, kdy jsme dva rovnoprávní partneři, kteří do toho jdou spolu,“ řekl Rakušan.

Rozhodnutí o vzniku této koalice je výsledkem více než půlroční vnitrostranické debaty. Koalice Pirátů a Starostů dosáhla v některých jarních předvolebních průzkumech výsledku přes 30 procent. To ale podle Rakušana neodpovídalo realitě a přidělávalo jim to spíše vrásky než radost. I proto se premiér Babiš začal ve své kampani proti koalici Pirátů a Starostů ostře vymezovat. „Čekali jsme to, ale přiznám se, že ta jeho marketingová mašina nás v určitou fázi přece jen přejela,“ dodal Rakušan. Chyby podle něj koalice udělala především v červnu, kdy začal reálnější propad preferencí.

Hostem moderátorů Martina Kováře a Michala Půra ve Volebním Interview byl předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Poslechněte si záznam rozhovoru.

https://www.youtube.com/watch?v=og5pB9qH97E