Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Jan Hamáček (ČSSD): Nedokážu si představit spolupráci s SPD. Opustit EU by byla ekonomická sebevražda

Volební interview

Rádio Zet

Zpravodajství

Jan Hamáček (ČSSD): Nedokážu si představit spolupráci s SPD. Opustit EU by byla ekonomická sebevražda

Obrázek epizody Jan Hamáček (ČSSD): Nedokážu si představit spolupráci s SPD. Opustit EU by byla ekonomická sebevražda

Poslechněte si podcast

23. 9. 2021

23 min

O epizodě podcastu

„Nedokážu si představit, že budeme spolupracovat s SPD, které chce vystoupit z EU. To je ekonomická sebevražda,“ říká ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Vyloučil také možnost vládní spolupráce s ODS. Překážkou by podle Hamáčka byly především „klasické pravicové recepty“, jako je školné, privatizace České pošty a Českých drah.
Hamáček očekává složité povolební vyjednávání. Záležet bude na tom, zda obě předvolební koalice vydrží pohromadě. To se ale nestane, myslí si šéf ČSSD. „Pětikoalice na 101 hlasů, to je sebevražda. Nedokážu si představit, jak by to fungovalo,“ říká Hamáček ve Volebním interview Rádia Z a webu Info.cz. „Sociální demokracie je jediná demokratická levicová strana, která má šanci se do Sněmovny dostat, a je to strana, která hnutí ANO po celou dobu, kdy s ním byla ve vládě, tlačila doleva,“ tvrdí Hamáček.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) opakovaně v posledních dnech tvrdila, že hnutí ANO už nyní jedná o případné vládní koalici s ODS. Podle Hamáčka tomu nasvědčují i výroky některých politiků. Poslanec Martin Kolovratník z hnutí ANO hovořil o zavedení školného, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák z hnutí ANO řekl, že nejlepší spolupráce by byla s ODS. „Námluvy minimálně ze strany ANO probíhají. A ODS se úplně nebrání. Myslím si, že tu bude tendence postavit středo-pravicovou vládu poté, co se koalice Spolu rozpadne,“ očekává Hamáček.

Za svou největší chybu ministr vnitra podle svých slov považuje to, že nedokázal přesvědčit premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom, že přijde druhá vlna pandemie koronaviru. „Měli jsme o tom velké spory. Víte, že první vlnu jsme zvládli, a já si neskromně myslím, že to bylo i díky skvělému fungování ministerstva vnitra,“ dodává Hamáček. Když upozorňoval na zhoršení situace, premiér Babiš mu vzkázal, ať se raději stará o Českou poštu. Hamáček lituje toho, že tato chyba stála mnoho lidských životů.

Hostem moderátorů Martina Kováře a Michala Půra byl ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Poslechněte si záznam rozhovoru.

https://www.youtube.com/watch?v=jft5Oeazi8o