Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Alena Schillerová (ANO): Vládu s SPD si představit nedovedu. Referendum o vystoupení z EU je mimo diskuzi

Volební interview

Alena Schillerová (ANO): Vládu s SPD si představit nedovedu. Referendum o vystoupení z EU je mimo diskuzi

Obrázek epizody Alena Schillerová (ANO): Vládu s SPD si představit nedovedu. Referendum o vystoupení z EU je mimo diskuzi

Poslechněte si podcast

14. 9. 2021

24 min

O epizodě podcastu

„Vládu s SPD si představit nedovedu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO. SPD je silně euroskeptická strana, která usiluje o referendum o vystoupení z EU. „To je naprosto mimo diskusi, vždyť budeme od července 2022 předsedat EU,“ dodává ministryně.
Velkým tématem blížících se voleb do Poslanecké sněmovny bude ekonomická situace, ať už jde o hospodaření státu nebo o peněženky občanů. Zadlužení státu přitom rekordně vzrostlo. Schillerová je smířená s tím, že bude jako ministryně financí spojována s největšími historickými schodky státního rozpočtu. Řekla to ve Volebním interview Rádia Z a webu Info.cz „Neuměla bych naopak žít s tím, že jsme lidem nepomohli a že jsme nikomu nic nedali. Ta zkušenost tady také byla u minulé krize, že se lidem naopak vzalo a tím ekonomika utrpěla ještě mnohem víc,“ vysvětluje Schillerová.

Nejen česká ekonomika se nyní navíc potýká s vysokou inflací. „Odhadujeme, že to bude trvat ještě celou polovinu příštího roku. Pak by měla inflace začít pomalu zase klesat,“ očekává ministryně financí. Její nejbližší ambicí je stihnout schválit státní rozpočet na příští rok. Dál bude usilovat o vítězství ve volbách v Jihomoravském kraji, kde je lídryní kandidátky hnutí ANO. „Uvidíme, jak dopadnou volby. Pokud bych dostala nabídku pokračovat v příští vládě a být ministryní financí, tak ji příjmu,“ připouští Schillerová.

Ministři financí zemí Evropské unie odsouhlasili český Národní plán obnovy. Česko díky tomu může už v září dostat první část ze 180 miliard korun, na něž má nárok v rámci mimořádného unijního fondu obnovy. Celkem může letos v rámci předfinancování projektů inkasovat až 13 procent z této částky, zbytek by mělo získat v příštích letech. Podmínkou je ale vyřešit do konce roku střet zájmů premiéra Andreje Babiše (hnutí ANO). „My ta pravidla nastavíme. Není žádný plán B. Zavázali jsme se k tomu,“ říká Schillerová. Evropská unie by se měla podle Schillerové reformovat a být akčnější. Za euroskeptika se ale rozhodně nepovažuje. Zdůraznila, že je potřeba si uvědomovat, že Česká republika je stále čistým příjemcem evropských peněz.

Hostem moderátorů Martina Kováře a Michala Půra byla ministryně financí Alena Schillerová (hnutí ANO). Poslechněte si záznam rozhovoru.

https://www.youtube.com/watch?v=Bm1PlYdbS74