Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Reportáž: Noc s Babišem a Fialou. Atmosféra voleb očima (a ušima) Vlevo dole

Vlevo dole

Seznam Zprávy

Zpravodajství

,

Politika

,

Zpravodajské komentáře

Reportáž: Noc s Babišem a Fialou. Atmosféra voleb očima (a ušima) Vlevo dole

Obrázek epizody Reportáž: Noc s Babišem a Fialou. Atmosféra voleb očima (a ušima) Vlevo dole

Poslechněte si podcast

10. 6. 2024

54 min

Spolu v neděli přicházelo do volebního štábu natěšené na vítězství, hnutí ANO naopak svazovala nervozita z další prohry v řadě. Emoce ve volebních štábech ale byly těsně před půlnocí přesně opačné.

Příznivci lidovců, TOP 09 a ODS vybuzení posledními průzkumy smutnili nad druhým místem. Nakonec je pro ně ale úspěch, že volby dopadly aspoň takto - vzhledem k nepopularitě vlády.

„Minimálně ve dvou koaličních stranách teď přemýšlejí, v čem je kouzlo spojování, když dohromady nedáte ani původní mandáty. Mimo záznam mi ve štábu říkalo několik lidí, že je vlastně dobře, že nevyhráli, protože je to alespoň přinutí víc zabrat,“ popisuje náladu ve volebním štábu Spolu Lucie Stuchlíková.

Naopak u ANO těsně po třiadvacáté hodině propukli v jásot. Nejen že Babišovo hnutí zvítězilo, ale připsalo si o jeden mandát víc než konkurenční Spolu. A to přesto, že jelo kampaň spíš na půl plynu.

„Euforie tam byla opravdu ohromná, nečekali to a báli se, že je přeskočí Spolu. Je to určitě i úspěch pro Kláru Dostálovou, která to nedostala zadarmo, protože fanoušci ANO to prostě hodí Babišovi. V kampani působila na voliče velmi dobře,“ myslí si Václav Dolejší.

Podle něj jsou hlavními poraženými voleb Piráti, kteří mají jen jeden mandát: „Fakt velký neúspěch. Nedělali pořádnou kampaň a na voliče to působilo, že se hádá vedení kolem Ivana Bartoše a Mikuláše Ferjenčíka s europoslanci. Projevilo se to, že vedení chce něco jiného než členská základna.“

Lucie Stuchlíková považuje za největšího losera SPD: „Naprostý výprask, kdy se lídr Petr Mach ani nedostal do europarlamentu. Politika Tomia Okamury se vyčerpala a jestli chce ještě uspět, musí rychle něco změnit.“

A jak se eurovolby promítnou do sněmovních voleb? „Dělal jsem si legraci, že by tady byl premiér Andrej Babiš a vicepremiéři Kateřina Konečná a Filip Turek. A přesně to bude strategie Spolu do dalších voleb - strašit tímto scénářem,“ dodává Dolejší.

Uvědomí si dinosauři, že jsou dinosauři? Prohrála Danuše Nerudová souboj o eurokomisaře? Kdo teď zařadí větší turbo? A kdo měl ve štábu nejlepší catering? Poslechněte si dvojreportáž Vlevo dole z eurovolební noci!

----

  • Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne.
  • Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková ( @StuchlikovLucie ) a Václav Dolejší ( @VacDol ), reportéři Seznam Zpráv.
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv , na Podcasty.cz nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.
  • Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz .
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram .
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.