Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Najděte si:

Obrázek epizody Jak bude vypadat nová vláda? Sestavte si kabinet s Vlevo dole

Vlevo dole

Seznam Zprávy

Zpravodajství

Jak bude vypadat nová vláda? Sestavte si kabinet s Vlevo dole

Obrázek epizody Jak bude vypadat nová vláda? Sestavte si kabinet s Vlevo dole
Play

Poslechněte si podcast

13. 10. 2021

36 min

Po každých volbách vítězní politici při formování nové vlády říkají, že nejprve řeší program, teprve pak personálie. Asi tušíte, že ve skutečnosti to běží minimálně souběžně.

Okolnosti vzniku nového kabinetu jsou tématem dnešní epizody Vlevo dole, politického podcastu Seznam zpráv. Jeho autoři Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková míní, že jasno je o třech vládních křeslech: to premiérské obsadí Petr Fiala, šéf STAN Vít Rakušan bude vicepremiérem a ministrem vnitra, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se stane rovněž vicepremiérem a ministrem zemědělství.

„Rozdělení a obsazení dalších postů bude předmětem dohody. Když ale dnes slyšíme, co všechno si nárokují koalice Spolu a PirStan, tak by musela mít vláda aspoň třicet členů, aby se na každého z pětice stran dostalo,“ komentuje Václav Dolejší.

Jaké jsou stranické priority? Petr Fiala chce jako ministra financí Zbyňka Stanjuru, což by ostatní ještě zkousli, ale už se jim tolik nelíbí, že ODS si nárokuje i další ekonomická ministerstva - dopravu a průmysl.

TOP 09 usiluje o post ministra zdravotnictví pro Vlastmila Válka, jehož ostatní respektují, takže by to mohlo vyjít, i když on sám mluví o sebevražedné misi. Starostové kromě vnitra chtějí resort školství pro Petra Gazdíka.

„Největší záhadou je, kolik a jaká místa v nové vládě obsadí Piráti. V jejich straně se ozývají hlasy, aby se se čtyřmi poslanci nikam necpali a raději zůstali v opozici. To Bartoš a spol. odmítají, ale je jasné, že v kabinetu jim hrozí, že budou přehlíženi,“ tvrdí Lucie Stuchlíková.

Proč si Václav Dolejší myslí, že středopravicová vláda bude na nejchudší myslet víc než předchozí levicově populistická? A co nového víme o zdravotním stavu prezidenta Zemana? To se dozvíte v aktuální epizodě podcastu Vlevo dole. A kromě toho v ní uslyšíte tříminutový chvalozpěv na premiérské kvality Andreje Babiše, což je příležitost, která se opravdu nebude opakovat.

Popis podcastu

Politické kauzy, boje o vliv i šeptanda z kuloárů Sněmovny. Podcast Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího o zákulisí české politiky. Každý týden na Seznam Zprávách.