Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Achillův pat. Je lepší odlákat pár renegátů, nebo celou stranu?

Vlevo dole

Seznam Zprávy

Zpravodajství

,

Politika

,

Zpravodajské komentáře

Achillův pat. Je lepší odlákat pár renegátů, nebo celou stranu?

Obrázek epizody Achillův pat. Je lepší odlákat pár renegátů, nebo celou stranu?

Poslechněte si podcast

22. 9. 2021

32 min

Poslední průzkumy naznačují, že volby mohou skončit patem. Tedy remízou mezi dvěma nesmiřitelnými tábory ve dvousetčlenné Sněmovně. Jaká řešení má takový zdánlivě neřešitelný pat, je tématem aktuální epizody Vlevo dole.

Na jedné straně sto mandátů pro obhájce - Babišovo hnutí ANO, Okamurovu SPD a (možná) některou levicovou stranu. Na straně druhé sto křesel pro vyzývatele - opoziční koalice Spolu a PirStan.

Co s tím? Z minulosti víme, že politici dokáží být v podobných situacích velmi kreativní.

„Existují dvě řešení - buď uloupnete z konkurenčního tábora nějaké přeběhlíky, anebo se rovnou spojíte s celou partají, kterou jste ještě před volbami označovali za úhlavního nepřítele. S oběma variantami už máme v polistopadové historii zkušenosti,“ říká Lucie Stuchlíková.

V případě patu lze čekat tlak prezidenta Miloše Zemana na obě opoziční koalice, jež označuje za podvod, aby se rozpadly - a některá z pěti stran nakonec „vyměkla“ a podpořila Babišův kabinet.

„Řekl bych naopak, že nejslabším článkem vhodným k přetahování jsou poslanci hnutí ANO. Jsou to často lidé bez nějakých velkých názorů, často ochotní jít tam, kde jsou nějaké výhody. Jiní Babišovi lidé mohu dát přednost spolupráci s dnešní opozicí před spojenectvím s Okamurovou SPD,“ domnívá se Václav Dolejší.

Na co bude lákat přeběhlíky Babiš a na co Fiala? Který šéf Sněmovny musel slíbit, že radši odstoupí, než aby vybíral nového premiéra? A jak Václav Dolejší přemluvil Lucii Stuchlíkovou, aby se speciální epizody jmenovaly Reaktor? To se dozvíte v aktuálním Vlevo dole.

A bude další pivo s Vlevo dole! Tentokrát se na vás těšíme ve středu 29. září v 18 hodin v kavárně Družba v Plzni.

---------------

  • Vlevo dole řeší politické kauzy, boje o vliv i šeptandu z kuloárů Sněmovny. Vychází každou středu v poledne.
  • Podcast pro vás připravují Lucie Stuchlíková ( @StuchlikovLucie ) a Václav Dolejší ( @VacDol ), reportéři Seznam Zpráv.
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu Seznam Zpráv , na Podcasty.cz nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.
  • Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz .
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram .
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.