Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Psychologie investora. Jak držet emoce na uzdě?

Ve vatě

Seznam Zprávy

Byznys

Psychologie investora. Jak držet emoce na uzdě?

Obrázek epizody Psychologie investora. Jak držet emoce na uzdě?

Poslechněte si podcast

22. 9. 2022

32 min

Trhy jsou jako horská dráha – jen nevíme, kdy se vozík začne z vrcholu řítit dolů. Investor tak často podlehne emocím a prodá či koupí zbrkle. „Největším nepřítelem investora je on sám,“ připomíná Daniel Gladiš.

Jak s psychikou při investování pracovat a jakých chyb se vyvarovat, jsme se zakladatelem Vltava Fund Sicav probírali v aktuálním díle podcastu Ve vatě. Častou chybou investora je totiž slepá víra, že nastolený trend bude pokračovat do nekonečna.

„Když trhy hodně padají a ekonomiky jsou v recesi, všichni mají špatnou náladu, často se objevují názory, že už to bude napořád špatné. Na jaře 2008 se objevovaly zprávy, že akcie jsou už navždy zatracený instrument. Ale byl to začátek obrovského býčího (stoupajícího) trhu,“ připomíná Gladiš.

Před krizí si zase nikdo -  až na pár proroků - nemyslel, že letitý boom akcií brzy skončí. Investor by měl mít podle Gladiše na vědomí, že vývoj ve světě má většinou cyklický charakter. „Když se kyvadlo extrémně vychýlí jedním směrem, tlak na to, aby se začalo pohybovat zpátky, je velký.“

Tuhle chybu zná Gladiš i ze své vlastní zkušenosti, když se chtěl svézt na vlně komodit. „I já jsem se nechal unést extrapolací komoditního cyklu příliš do budoucna. Byli to těžaři mědi a niklu, firmy jako Quadra FNX Minig. Chyba v desítkách milionů,“ vzpomíná.

Zajímá vás další obsah o investicích a osobních financích? Podívejte se do naší rubriky Finance.

  • Ve vatě. Podcast novinářky Markéty Bidrmanové. Poslechněte si konkrétní rady investorů a odborníků na téma investic, inflace, úvěrů a hypoték. Finanční „kápézetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené.
  • Vychází každý čtvrtek. Poslouchejte na Seznam Zprávách, Podcasty.cz nebo ve všech podcastových aplikacích.
  • V podcastu vysvětlujeme základní finanční pojmy a principy, nejde ale o investiční poradenství.
  • O čem byste chtěli poslouchat příště? Co máme zlepšit? A co naopak určitě neměnit? Vaše připomínky, tipy i výtky uvítáme na adrese audio@sz.cz.

Popis podcastu

Podcast investora Radovana Vávry a novinářky Markéty Bidrmanové. Poslechněte si konkrétní rady známého investora na téma investic, inflace, úvěrů nebo hypoték. Finanční „kápezetka“ pro všechny, kterým nejsou peníze ukradené. Nový díl každé dva týdny na Seznam Zprávách.