Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Cestovatelka Ida Pfeiffer# Veronika Faktorová, Ph.D.# VDZ 48

Včera, dnes a zítra

Jakub Třetina

Vzdělání

,

Osobní rozvoj

,

Historie

Cestovatelka Ida Pfeiffer# Veronika Faktorová, Ph.D.# VDZ 48

Obrázek epizody Cestovatelka Ida Pfeiffer# Veronika Faktorová, Ph.D.# VDZ 48

Poslechněte si podcast

14. 5. 2024

48 min

Dnes nás paní doktorka Veronika Faktorová vezme do 19. století a představí nám život a cesty jedné z nejodvážnějších cestovatelek 19. století, Idy Pfeifferové, rakouské cestovatelky, která se proslavila svými sólovými expedicemi do nejvzdálenějších koutů světa v době, kdy bylo pro ženy neobvyklé cestovat samostatně.

Ida Pfeifferová, narozená v roce 1797 ve Vídni, se stala jednou z prvních žen, které cestovaly sama do nejodlehlejších koutů světa. Navzdory konvenčním normám své doby se Ida vydala na cesty, které inspirovaly a otevřely dveře dalším generacím cestovatelek. Již od dětství projevovala silný toužebný duch a zájem o cestování, což bylo neobvyklé pro ženy její doby. Vysvětlíme, jak se vyvíjela její touha po objevování světa, a prozkoumáme, jaké byly její životní okolnosti, které jí umožnily stát se cestovatelkou. Popíšeme její raná léta, kdy se musela přizpůsobit očekáváním společnosti, včetně manželství a matce. Přestože se zdálo, že její životní cesta bude tradiční, po smrti svého manžela a dospění svých dětí se rozhodla plně věnovat své vášni - cestování.

Probereme, jak získala finance pro své první cesty, a jak překonávala jazykové bariéry a kulturní rozdíly. První velká cesta ji zavedla do Istanbulu, Izraele, Egypta a Itálie, přičemž jsme se dočkali několika zajímavých momentů a dobrodružství, které paní doktorka zmíní. Dále se zaměříme na její návrat domů, jak zpracovávala zápisky z cest, které později publikovala, a jak se připravovala na další cesty.

Tyto publikace ji učinily mezinárodně uznávanou cestovatelkou a inspirovaly další ženy, aby se vypravily na podobné cesty. Podíváme se také na její pozdější expedice, včetně dvou cest kolem světa, které přinesly nejen nové zážitky, ale i nové výzvy. Prozkoumáme, jak se vypořádávala s nebezpečími, která na ni čekala, a jak získávala prostředky na své cestování. Zamyslíme se nad jejím posledním dobrodružstvím a jaký odkaz po sobě zanechala v oblasti cestování i literatury.

Ida Pfeifferová se stala symbolem odvahy a nezávislosti, její příběh ovlivnil nejen literaturu, ale i postavení žen v oblasti cestování. V tomto díle tedy nejenže vyprávíme příběh Idy Pfeifferové, ale také oslavujeme její duch statečnosti a neustálé touhy poznávat neznámé, což je inspirací pro všechny, kteří touží poznávat svět na vlastní pěst.