Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Téma akce Noc vědců 2020: Člověk a robot; ženy vědkyně během koronaviru publikují méně

Týden ve vědě a výzkumu

Youradio Talk

Zpravodajství

,

Věda a technika

Téma akce Noc vědců 2020: Člověk a robot; ženy vědkyně během koronaviru publikují méně

Obrázek epizody Téma akce Noc vědců 2020: Člověk a robot; ženy vědkyně během koronaviru publikují méně

Poslechněte si podcast

25. 5. 2020

4 min

O epizodě podcastu

Téma akce Noc vědců 2020: Člověk a robot; ženy vědkyně během koronaviru publikují méně

Univerzita Karlova zřídila Centrum pro podporu open science

Jak zajistit, aby přístup k výsledkům veřejně financovaných projektů, vědeckým článkům a dalším výzkumným informacím měl opravdu každý? Aby se informace mohly sdílet a volně šířit bez ohledu na předplatná časopisů či příslušnost k výzkumné instituci? Odpověď na tyto otázky přináší model publikační komunikace a iniciativa zvaná open access, jejíž agendu na Univerzitě Karlově od 1. ledna 2020 strategicky rozvíjí Centrum pro podporu open science.

Obliba publikačního modelu open access stále narůstá. Autory láká jak široký informační dopad a větší viditelnost jejich výzkumné práce, které open access přináší, tak i urychlení vědecké komunikace a podpora sdílení informací. Tento trend se rozšiřuje i v Česku. Nově zřízené centrum na Karlově univerzitě nabízí autorům metodickou pomoc při publikování, asistuje při volbě vhodného otevřeného časopisu či repozitáře. Poradí také, jak zhodnotit důvěryhodnost zvoleného časopisu.

Noc vědců 2020: Člověk a robot

Celorepubliková vědecko-popularizační akce Noc vědců, letos s podtitulem Člověk a robot, proběhne 27. listopadu 2020. Pořadatelé z Ostravy společně s dalšími vědeckými pracovišti návštěvníkům opět připravili řadu zajímavých přednášek, workshopů a výstav. Pro širokou veřejnost se tak otevřou místa, která jsou po zbytek roku nepřístupná. Můžete jít například na komentovanou prohlídku laboratoře nebo si vyzkoušet vědecké experimenty.

Do Noci vědců se tentokrát zapojí se svými institucemi více než 30 měst napříč celou Českou republikou. V rámci komentované prohlídky si bude možné prohlédnout například laserová centra v Dolních Břežanech nebo 3D tiskové centrum v Olomouci. V Brně se ve Hvězdárně a planetáriu zase návštěvníci podívají skrze promítání filmu na Měsíc. Bohatý program si připravila i většina vysokých škol v Praze. Noc vědců chce letoškem navázat na úspěšný minulý rok, kdy se akce zúčastnilo na 70 tisíc návštěvníků.

Ženy vědkyně během koronaviru publikují méně

Následky koronavirové pandemie ovlivnily práci vědců na celém světě – ne však stejným způsobem. Řada editorů vědeckých časopisů si brzy po začátku krize uvědomila, že kleslo množství odborných článků od žen vědkyň. Aktuální data tento trend potvrzují.

Z dostupných údajů totiž vyplývá, že v období od ledna do dubna 2020 poklesla produktivita autorek ve srovnání s minulými lety až o 50 %. Naopak některé časopisy a platformy zaznamenaly výrazný nárůst prací od mužských autorů. Právě tyto příběhy ukazují, jak složitou pozici mají ve vědě ženy, které jsou zároveň matkami. Místo toho, aby během karantény mohly pracovat – byť třeba v omezeném domácím režimu – musí se starat o potomky i domácnost. Na samotný výzkum jim pak nezbývá téměř žádný čas.

Způsob výběru příštího prezidenta ERC se změní

Dubnová rezignace prezidenta Evropské výzkumné rady Maura Ferrariho vyvolala v akademických kruzích značnou debatu. K odstoupení z čela instituce, která rozděluje miliardy eur na excelentní evropský výzkum, ho již dříve jednomyslně vyzvalo všech 19 členů vědecké rady, kteří byli dlouhodobě nespokojeni s jeho působením. Nyní se několik vůdčích osobností evropské vědy snaží zlepšit způsob, jakým bude vybrán jeho nástupce.

Podle nastavených pravidel může nyní nominační komise vybírat jen z kandidátů, kteří se sami za sebe na post prezidenta Evropské výzkumné rady přihlásili. Podle vědeckých expertů však musí být výzkumná rada zapojena do dřívější fáze výběru kandidáta, stejně tak i kandidát by měl mít s radou dobré vztahy. Počáteční skupina kandidátů má být navíc v budoucnu i mnohem početnější. Výběr by měl zjednodušit i celkově otevřenější proces, včetně zveřejnění výběrových kroků a smluvních podmínek.