
Mládí vpřed! V Česku podporuje mladé vědce řada institucí

Poslechněte si podcast
4. 3. 2019
8 min
O epizodě podcastu
Ve čtvrtek 28. února 2019 ocenila společnost Siemens vítěze letošního ročníku Cen Wernera von Siemens, která se řadí mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice. Letos studenty a pedagogy podpořila jedním milionem korun.
V jedenadvacátém ročníku soutěže bylo vypsáno celkem sedm soutěžních kategorií. Prestižní ocenění převzalo celkem 26 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů. Do soutěže, která oceňuje práce z technických a přírodovědných oborů, se přihlásilo rekordních 645 soutěžících.
Oceněni byli například vědci a vědkyně z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Radek Mušálek z tohoto pracoviště si odnesl hlavní cenu soutěže pro nejlepší počin v základním výzkumu. Členka Mušálkova týmu Ksenia Illková byla zároveň oceněná i za mimořádný výsledek žen ve vědě. Cenu za nejlepší diplomovou práci získala Martina Doubková z Fyziologického ústavu AV ČR. Petr Sáha, bývalý dlouholetý rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, získal speciální ocenění generálního ředitele společnosti Siemens za propojování průmyslu a vysokých škol.
„Cen pro studenty, mladé vědecké pracovníky ale obecně pro osobnosti ve vědě je už v současné době v Česku docela dost. Poskytují je jak nadační fondy – nejvýznamnější je v současné době asi Nadační fond NEURON – ale také státní správa a také podnikový sektor jako je Siemens AG. Ceny si vyhlašují samozřejmě některé výzkumné instituce sami – například Univerzita Karlova a Akademie věd ČR. Zajímavá je také iniciativa Francouzského velvyslanectví v Praze, která podporuje mladé vědecké pracovníky do 33 let v sedmi různých disciplínách“, říká Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz