Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Mládí vpřed! V Česku podporuje mladé vědce řada institucí

Týden ve vědě a výzkumu

Youradio Talk

Věda a technika

Mládí vpřed! V Česku podporuje mladé vědce řada institucí

Obrázek epizody Mládí vpřed! V Česku podporuje mladé vědce řada institucí

Poslechněte si podcast

4. 3. 2019

8 min

O epizodě podcastu

Ve čtvrtek 28. února 2019 ocenila společnost Siemens vítěze letošního ročníku Cen Wernera von Siemens, která se řadí mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice. Letos studenty a pedagogy podpořila jedním milionem korun. Podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz mají mladí vědci řadu podporovatelů.

Ve čtvrtek 28. února 2019 ocenila společnost Siemens vítěze letošního ročníku Cen Wernera von Siemens, která se řadí mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v České republice. Letos studenty a pedagogy podpořila jedním milionem korun.

V jedenadvacátém ročníku soutěže bylo vypsáno celkem sedm soutěžních kategorií. Prestižní ocenění převzalo celkem 26 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů. Do soutěže, která oceňuje práce z technických a přírodovědných oborů, se přihlásilo rekordních 645 soutěžících.

Oceněni byli například vědci a vědkyně z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR. Radek Mušálek z tohoto pracoviště si odnesl hlavní cenu soutěže pro nejlepší počin v základním výzkumu. Členka Mušálkova týmu Ksenia Illková byla zároveň oceněná i za mimořádný výsledek žen ve vědě. Cenu za nejlepší diplomovou práci získala Martina Doubková z Fyziologického ústavu AV ČR.  Petr Sáha, bývalý dlouholetý rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, získal speciální ocenění generálního ředitele společnosti Siemens za propojování průmyslu a vysokých škol.

„Cen pro studenty, mladé vědecké pracovníky ale obecně pro osobnosti ve vědě je už v současné době v Česku docela dost. Poskytují je jak nadační fondy – nejvýznamnější je v současné době asi Nadační fond NEURON – ale také státní správa a také podnikový sektor jako je Siemens AG. Ceny si vyhlašují samozřejmě některé výzkumné instituce sami – například Univerzita Karlova a Akademie věd ČR. Zajímavá je také iniciativa Francouzského velvyslanectví v Praze, která podporuje mladé vědecké pracovníky do 33 let v sedmi různých disciplínách“, říká Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz