Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Čeští experti vyvíjejí novou navigační technologii; Jak koronavirová krize změnila vědecké prostředí

Týden ve vědě a výzkumu

Youradio Talk

Zpravodajství

,

Věda a technika

Čeští experti vyvíjejí novou navigační technologii; Jak koronavirová krize změnila vědecké prostředí

Obrázek epizody Čeští experti vyvíjejí novou navigační technologii; Jak koronavirová krize změnila vědecké prostředí

Poslechněte si podcast

24. 8. 2020

3 min

O epizodě podcastu

Čeští experti vyvíjejí novou navigační technologii ; Jak koronavirová krize změnila vědecké prostředí

Český a saský premiér jednali v Liberci o spolupráci ve vědě a výzkumu

Saský zemský premiér Michael Kretschmer se při páteční návštěvě Liberce setkal s českým premiérem Andrejem Babišem. Jednali spolu o spolupráci obou zemí v oblasti vědy a výzkumu, vzdělávání, zdravotnictví a dopravy. Technická univerzita v Liberci při té příležitosti uzavřela memorandum o spolupráci s Fraunhoferovou společností, která je s ročním rozpočtem přes 2,3 miliardy eur a více než 25 tisíci zaměstnanci největší organizací v oblasti aplikovaného výzkumu v Evropě. Partneři by měli spolupracovat například na rozvoji technologií průmyslu 4.0, které jsou v souladu s trvale udržitelným rozvojem, dále v oblasti nanotechnologií, smart materiálů a technologií 3D tisku nebo v oblasti polymerů a textilních technologií.

Čeští experti vyvíjejí novou navigační technologii

Tým expertů a vývojářů softwaru a hardwaru ze společnosti AgentFly Technologies vyvíjí ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze hybridní navigační systém, který bude využitelný v prostředí se sníženou dostupností GPS signálu. Stávající navigační systémy používané u bezpilotních prostředků totiž neposkytují potřebné informace o poloze v případě provozu v prostředí, kde dochází k degradaci či nedostupnosti signálu z družicového systému. Tento navigační systém bude možné využít jako samostatný lokalizační senzor pro podporu navigace autonomních neboli samořízených mobilních prostředků různých typů – tedy jak pozemních, tak i leteckých. Projekt podpořila Technologická agentura více než čtyřmi a půl miliony korun z Programu EPSILON.

Nový spin-off Univerzity Karlovy bude vyvíjet kity pro diagnostiku virových onemocnění

Hlavním zaměřením GeneSpector s.r.o., nové univerzitní dceřiné společnosti čerpající z technologií pocházejících z Univerzity Karlovy, bude poskytnutí jednoduché a rychlé diagnostiky COVID-19 a jiných virových onemocnění, díky níž budou mít lékaři čas na vyhodnocení včasné léčby nebo preventivního opatření. V průběhu září plánuje firma uvést na trh kit pro současnou detekci koronaviru a chřipky typu A i B. Produkty budou aplikovatelné na všechny současné otevřené přístrojové platformy a jednoduché natolik, aby je laboratoře mohly okamžitě využívat. Jedná se již o třetí spin-off společnost Univerzity Karlovy představenou v letošním roce.

Čeští vědci otevřeli dveře k efektivnějšímu využití řas

Využití řas se v mnohých odvětvích stane neporovnatelně efektivnějším. Čeští vědci z Ústavu chemických procesů a Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd dokázali za pomoci elektrolýzy získat tolik ceněnou řasovou biomasu za zlomek běžných energetických nákladů.

Právě tato biomasa je využívána v potravinářství, kosmetice i krmivářství. Nový postup separace biomasy povede ke snížení dosavadních nákladů až o polovinu, a to v odvětví, jehož objem trhu přesahuje hodnotu 10 milionů eur. Snížení výrobních nákladů také otevírá dveře k využití řas pro výrobu biopaliv.