Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Je možné nebýt matkou a zůstat ženou? Meditativní labyrint mateřství Sheily Heti

TL;DR

Alarm

Společnost

,

Kultura

Je možné nebýt matkou a zůstat ženou? Meditativní labyrint mateřství Sheily Heti

Obrázek epizody Je možné nebýt matkou a zůstat ženou? Meditativní labyrint mateřství Sheily Heti

Poslechněte si podcast

19. 11. 2023

1 hod 13 min

Literární podcast TL;DR se hlásí s novým formátem. Od tohoto dílu se budete s Janem Bělíčkem a Evou Klíčovou potkávat jednou za dva týdny. Kromě pravidelných tipů, drbů a aktualit budeme rozebírat vždy jen jednu knihu. S tímto podcastem se tak budete potkávat častěji a zároveň se o něco zkrátí délka jednotlivých dílů. V aktualizovaném formátu TL;DR je tentokrát ústředním tématem kniha Mateřství kanadské spisovatelky Sheily Heti. Její kniha se řadí mezi nejvýraznější tituly současné autofikční prózy a získala až kultovní status. Nyní vychází také česky v překladu Anny Kudrnové v malém nakladatelstvíTakeTakeTake.

Sheila Heti tuto autofikční prózu psala několik let na prahu svých čtyřicátin. Byl to pro ní způsob, jak se vyrovnat s rozhodnutím, jestli má nebo nemá mít dítě. Obecně je kniha také velmi intimní, filozofická a esejistická meditace nad fenoménem mateřství, a to především ze strany někoho, kdo děti spíše mít nechce. Může bezdětná autorka vůbec mluvit o mateřství? Co všechno sebou nese rozhodnutí mít dítě? Je možné odolat volání přírody, nebo naopak kreativně a autonomně rozvíjet dál svůj život v momentě, kdy se žena stává matkou? Na tyto otázky se snaží Sheila Heti v knize odpovídat a my jsme se v novém TL;DR zaměřili na to, jak se jí to podařilo.

► Playlist:
🗣️ Literární drby: 2:55 - 14:50
✏️ Literární tipy: 14:56 - 23:04
📕Sheila Heti - Mateřství: 23:30 - 1:11:40

► Líbil se vám tento díl TL;DR? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz:www.darujme.cz/projekt/1205779

► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi natldr@denikalarm.cz

► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš Kucharský