Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Zpřítomnit veřejnost a její zájem

Sylva sylvarum

Petr Sourek

Věda a technika

Zpřítomnit veřejnost a její zájem

Obrázek epizody Zpřítomnit veřejnost a její zájem

Poslechněte si podcast

16. 7. 2022

25 min

Veřejnost existuje, může se sejít, vyjádřit svůj názor... Petr Šourek se o tom přesvědčil na vrcholu Závisti - mohutném kopci s keltským oppidem na jižním okraji Prahy. Konalo se tam veřejné projednání projektu, který má zpřítomnit keltskou minulost místa. 

Na jedné straně zástupci obce Dolní Břežany v čele se starostou Věslavem Michalikem, archeologové a jimi najatý architekt Josef Pleskot, kteří navrhují betonové přikrytí archeologických památek = strana betonu. Proti nim stojí strana dřeva - rozhořčení občané, kteří na Závist chodí venčit psy, běhat, zapalovat ohně a vzývat pohanské bohy. 

První část projektu - rozhlednu Martina Rajniše - na Závisti vztyčili za covidové tmy bez účasti veřejnosti. Veřejné projednání se týká druhé části projektu. Křiklavě barevné, betonové sarkofágy mají ochránit keltské památky před průsakem vody a zároveň "zpřítomnit" tajemnou existenci nálezů hluboko pod povrchem. 

Pleskotovo Zpřítomnění keltských památek se lidem nelíbí. Dali to hlasitě najevo; mimo jiné peticí. Veřejné projednání přímo na místě má ale jiné grády. Dva roky byla veřejnost v limbu, chabě suplovaná sociálními sítěmi, statistikami a průzkumy veřejného míněním. Teď se opět schází, zhmnotňuje a fyzicky, nefiltrovaně vyjadřuje svůj = veřejný zájem. 

Nezůstane to bez výsledku. Nevěříte? Poslechněte si, jak zpřítomnění veřejnosti a jejího zájmu vypadá. 

Popis podcastu

Podcast z podrostu o/Odolné společnosti připravuje Petr Šourek. Sylva sylvarum znamená něco jako hustý les, prales, hluboký hvozd. Naše podcastová série se tak jmenuje podle Baconova compendia z roku 1627. Právě v hustém podrostu Baconových poznámek, spisů a zápisků se poprvé anglicky vyskytne pojem resilience v moderně fyzikálním, přírodovědném smyslu. Resilience – pružnost, schopnost odolávat tlaku – je tak pojem starý jako experimentální věda. Ale teprve v posledních letech se mluví o odolnosti měst, lidí, společností...