Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Rádio Universum

Kupředu do minulosti

Věda a technika

Vladimír Pikora 2. díl: V Zambii se nemůže stát prezidentem člověk, který má bělošské předky

Obrázek epizody Vladimír Pikora 2. díl: V Zambii se nemůže stát prezidentem člověk, který má bělošské předky

Poslechněte si podcast

7. 8. 2018

31 min

Slabě, ale přece k nám na Západ doléhají zprávy o tom, co se děje v Jižní Africe, kde jsou bílí farmáři vyháněni ze svých pozemků, brutálně mučeni a zabíjeni. Část černošského obyvatelstva s vidinou toho, že se chystá vyvlastnění půdy, se snaží zmocnit majetku bílých, tedy v jejich očích těch bohatých. V důsledku toho ovšem hrozí, že se Jihoafrická republika ekonomicky zhroutí a propadne do chaosu, protože noví vlastníci neumí na farmách hospodařit a vše využijí k okamžité spotřebě. Podobně, jako se to v podobném případě stalo v Zimbabwe, kde propukl hladomor. Podobný scénář se může uskutečnit i v dalších zemích Afriky. Důsledky tohoto katastrofického vývoje, do kterého zasahují i klimatické změny, mohou ovlivnit život v dalších oblastech světa, včetně Západu. Z postižených zemí mohou odejít miliony migrantů a přesunout se do vyspělých zemí Evropy. Jaké jsou příčiny vzrůstajícího napětí a možné scénáře dalšího vývoje v Jižní Africe a dalších zemí této oblasti? A proč Západ odvrací tvář od násilí, které Jihoafrické republice děje vůči bílým farmářům, jakoby nic nechtěl vidět a řešit? O těchto otázkách Martina Kociánová v další části rozhovoru rozmlouvá s ekonomem Vladimírem Pikorou. 2. díl, 07.08.2018, www.KupreduDoMinulosti.cz

Popis podcastu

Hledáme staré recepty na nové problémy, i nové recepty na staré problémy. Jsme přesvědčeni, že v moudrosti předků je více dobra, než ve všech módních ideologiích dohromady, že ideály lidskosti a hodnoty naší civilizace nemají a nesmí být rozbity, ztraceny, zapomenuty. Zajímají nás lidé a jejich myšlenky, proto s lidmi rádi mluvíme, nevyslýcháme je.