Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Rádio Universum

Kupředu do minulosti

Věda a technika

František Štěpánek 2. díl: Podle některých odborníků hrozí rozšíření superbakterií

Obrázek epizody František Štěpánek 2. díl: Podle některých odborníků hrozí rozšíření superbakterií

Poslechněte si podcast

1. 3. 2018

28 min

Pomohou nám nanotechnologie, nanorobůtci vypuštění do krevního oběhu, nahradit stále méně účinná antibiotika nebo léčit další jinak těžko zvládnutelné nemoci? A nemohou přinést také problémy a nebezpečí, o kterých dnes ještě nevíme? Jsou tyto technologie zneužitelné k nové formě sociálního inženýrství, kdy by s jejich pomocí byla měněna psychika lidí? Nebo lidstvo najde způsob, jak zacházení s nimi smysluplně regulovat? O tom všem rozmlouvá Martina Kociánová v další části rozhovoru s profesorem Františkem Štěpánkem, člověkem, který spojil staré znalosti s novými technologiemi a otevřel novou cestu k výrobě antibiotik, která nezpůsobují u bakterií rezistenci. Ten nyní působí v Praze v Ústavu chemického inženýrství na Vysoké škole chemicko-technologické. Zabývá se charakterizací a syntézou funkcí mikro a nano částic, dálkovým ovládáním enzymatických reakcí a řízeným vylučováním účinných látek. 2. díl, 06.03.2018 na www.KupreduDoMinulosti.cz

Popis podcastu

Hledáme staré recepty na nové problémy, i nové recepty na staré problémy. Jsme přesvědčeni, že v moudrosti předků je více dobra, než ve všech módních ideologiích dohromady, že ideály lidskosti a hodnoty naší civilizace nemají a nesmí být rozbity, ztraceny, zapomenuty. Zajímají nás lidé a jejich myšlenky, proto s lidmi rádi mluvíme, nevyslýcháme je.