Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody #5 Ivo Toman: "Měl jsem mnohem více průserů než úspěchů."

Škola průserů

Škola průserů

Společnost

#5 Ivo Toman: "Měl jsem mnohem více průserů než úspěchů."

Obrázek epizody #5 Ivo Toman: "Měl jsem mnohem více průserů než úspěchů."

Poslechněte si podcast

19. 2. 2019

42 min

"Jak objevit svůj talent? Pište si, na co se vás lidé často ptají."
Ivo Toman


Od malička bojuje s handicapem, kvůli kterému si nerozuměl se spolužáky, uzavíral se sám do sebe a nejvíc času trávil v knihách. „Je to sociální smrt,“ říká podnikatel, spisovatel a školitel Ivo Toman o Tourretově syndromu.

„Navazování vztahů jsem radši vzdával předem,“ vzpomíná ve Škole průserů na své dospívání. Ve vztahu k druhému pohlaví byl prý dlouho „zamindrákovaný“ a trpěl vztekem, lítostí a pocity nespravedlnosti. Nechápal, proč zrovna on…

Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Právě Tourretův syndrom Tomana nasměroval k podnikání. Bál se, že ho „s timhle ksichtem a pohybama“ nikdo nezaměstná, a rozhodl se zaměstnat sám. S vidinou, že ho bude živit výroba nábytku, vystudoval lesnickou a dřevařskou fakultu, a po revoluci zprivatizoval „snad nejmenší podnik v republice“. Ten ale brzy zkrachoval.

Dluhy se vyšplhaly na pět milionů a aby se z nich Toman vyhrabal, začal s multilevel marketingem, v kterém se našel. Přes počáteční mikroprůsery, kterých si napočítal 59, se stal nejúspěšnějším prodejcem ve firmě, a i přes svůj handicap začal školit ostatní. Jen díky obrovskému neúspěchu nakonec zbohatl.

Ve Škole průserů odhaluje tři důvody, proč tenkrát nesložil karty, a co si z nevydařené partie odnesl. Prý existují dva druhy chyb ­– ty, kterých se dopustíme sami, a ty, které udělají druzí. Protože ty první pro nás mohou mít katastrofální následky, je lepší se poučit z těch druhých, a proto se Toman vrhl na psaní knih. Dnes už jich má na kontě dvanáct a mnohé z nich, včetně Kurvítek v hlavě, patří mezi bestsellery.

Jako expert na osobnostní rozvoj Toman říká, že se to „dneska moc přehání s pozitivním myšlením. Je to takové líbivé, ale musíme přemýšlet i negativně,“ říká v rozhovoru a vysvětluje proč. Také populární mantra „dělej, co tě baví, a uspěješ“, je podle něj „největší blbost“, protože prý musíte dělat hlavně to, v čem máte přirozenou konkurenční výhodu – talent.

Úkolem každého člověka je ten svůj objevit a ve Škole průserů se dozvíte, jak na to. „Dávejte pozor, na co se vás lidi ptají, když chtějí znát váš názor nebo s něčím pomoct,“ radí Ivo Toman a odkrývá tu svou konkurenční výhodu.

Talent je podle něj „kulturně společenská záležitost“, protože záleží na tom, zda danou dovednost oceňuje vaše společnost, říká a za příklad si bere Jaromíra Jágra, kterému by prý byl hokejový talent v Indii k ničemu.


Video rozhovor
Instagram
YouTube
Facebook
Web