
Praha: Pátrání po nejstarším tisku v českých zemích

Poslechněte si podcast
29. 12. 2017
1 hod 23 min
Hostem Science Café v Praze byl PhDr. Kamil Boldan z odboru Historických a hudebních fondů Národní knihovny ČR.
Badatelé doby národního obrození i mnozí knihovědci 20. století dlouho tvrdili, že knihtisk byl do našich zemí uveden 1468 a Češi tak byli po Němcích a Italech třetím národem, který ovládl nový způsob výroby knih. Kritičtější část badatelů se snažila prokázat, že první tiskárna byla založena v Plzni až 1476.
Přednáška představí dvě metody, které objasnily, že letopočet 1468 vytištěný v závěru Kroniky trojánské, domnělého nejstaršího tisku, nemůže být skutečným rokem jejího vydání. Osvětlí historické souvislosti zavedení knihtisku do Čech i podobu a obsah nejstarších tisků. Představí i dosud neznámý tisk, který se v letošním roce podařilo objevit. Dlouho jsme z první české oficíny znali jen sedm tisků. Poslední z nich nalezl a bibliograficky popsal Václav Hanka již před více než 160 lety.
O hostovi:
Kamil Boldan pracuje v odboru Historických a hudebních fondů Národní knihovny ČR. Je kurátorem sbírky inkunábulí (tj. nejstarších tisků z 15. století), která se řadí k vůbec největším ve střední Evropě.
Badatelsky se dlouhodobě věnuje výzkumu knižní kultury v Čechách doby jagellonské, počátkům knihtisku v českých zemích a typografické komunikaci na přelomu středověku a raného novověku.
Je spoluautorem výstav Codex gigas (Klementinum 2005), Básník a král: Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic v zrcadle jagellonské doby (Pražský hrad 2007), autorem výstavy Záhada Kroniky trojánské (Klementinum 2010). Z publikační činnosti: Rekonstrukce knihovny Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic. Praha 2009 (spolu s Emmou Urbánkovou); Záhada Kroniky trojánské. Praha 2010; The reception of antiquity in Bohemian book culture from the beginning of printing until 1547. Turnhout 2014 (spolu s Petrem Voitem a Bořkem Neškudlou); Úřední jednolistové tisky jagellonského věku. Praha 2016.
V současné době připravuje knihu o první české tiskárně.
Hudba znělky: Funky Element – Bensound.com
www.sciencecafe.cz