Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Živě: České dědictví kolonialismu | Ondřej Crhák, Alicja Knast, Anna Řičář Libánská, Jan Škrob

Živě: České dědictví kolonialismu | Ondřej Crhák, Alicja Knast, Anna Řičář Libánská, Jan Škrob

Obrázek epizody Živě: České dědictví kolonialismu | Ondřej Crhák, Alicja Knast, Anna Řičář Libánská, Jan Škrob

Poslechněte si podcast

14. 3. 2025

1 hod 40 min

O epizodě podcastu

Pusťte si debatu České dědictví kolonialismu spojenou s autorským čtením básníka Jana Škroba. Diskuzi jsme pořádali u příležitosti představení nového čísla dvouměsíčníku pro kulturu a dialog Listy.Co všechno můžeme vnímat jako české dědictví kolonialismu? Jakou roli jsme v koloniálním světě měli? A kde naopak používáme v našich dějinách kolonialismus jako berličku, abychom se vyvinili z vlastní odpovědnosti? Co by se stalo, kdybychom zbořili muzea? A jak se koloniální myšlení propisuje do akademické sféry? A co na to karibská literatura – ačkoliv, co všechno je vlastně literatura?Hoststvo:Ondřej Crhák, historik a odborný pracovník v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kulturAlicja Knast, ředitelka Národní galerie v PrazeAnna Řičář Libánská, kulturní historička, FF MUNIJan Škrob, básník a překladatel, autor sbírek Pod dlažbou (2016, EMAN), Reál (2018, Malvern) a Země slunce (2021, Viriditas), lauerát Drážďanské ceny lyrikyPtá se: Patrik Eichler, ředitel Masarykovy demokratické akademie a redaktor časopisu ListyDebatu pořádala Masarykova demokratická akademie ve spolupráci s dvouměsíčníkem pro kulturu a dialog Listy a českým zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung.---⁠⁠⁠⁠Odebírejte zprávy z Masarykovy demokratické akademie⁠⁠⁠⁠ a sledujte dění v kontextu.Každý pátek pro vás připravujeme stručný přehled našich komentářů k současnému dění.Jednou měsíčně ve svém e-mailu najdete pozvánky na akce, představení nových publikací a další zprávy o naší nejnovější činnosti. Nabízíme i tipy na zajímavé čtení a dění z našeho okolí.

Pusťte si debatu České dědictví kolonialismu spojenou s autorským čtením básníka Jana Škroba. Diskuzi jsme pořádali u příležitosti představení nového čísla dvouměsíčníku pro kulturu a dialog Listy .

Co všechno můžeme vnímat jako české dědictví kolonialismu? Jakou roli jsme v koloniálním světě měli? A kde naopak používáme v našich dějinách kolonialismus jako berličku, abychom se vyvinili z vlastní odpovědnosti? Co by se stalo, kdybychom zbořili muzea? A jak se koloniální myšlení propisuje do akademické sféry? A co na to karibská literatura – ačkoliv, co všechno je vlastně literatura?


Hoststvo:

Ondřej Crhák , historik a odborný pracovník v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur

Alicja Knast , ředitelka Národní galerie v Praze

Anna Řičář Libánská , kulturní historička, FF MUNI

Jan Škrob , básník a překladatel, autor sbírek Pod dlažbou (2016, EMAN), Reál (2018, Malvern) a Země slunce (2021, Viriditas), lauerát Drážďanské ceny lyriky

Ptá se: Patrik Eichler , ředitel Masarykovy demokratické akademie a redaktor časopisu Listy


Debatu pořádala Masarykova demokratická akademie ve spolupráci s dvouměsíčníkem pro kulturu a dialog Listy a českým zastoupením Friedrich-Ebert-Stiftung.

---

⁠⁠⁠⁠Odebírejte zprávy z Masarykovy demokratické akademie⁠⁠⁠⁠ a sledujte dění v kontextu.

Každý pátek pro vás připravujeme stručný přehled našich komentářů k současnému dění.

Jednou měsíčně ve svém e-mailu najdete pozvánky na akce, představení nových publikací a další zprávy o naší nejnovější činnosti. Nabízíme i tipy na zajímavé čtení a dění z našeho okolí.

Popis podcastu

Poslouchejte rozhovory Masarykovy demokratické akademie a sledujte dění v kontextu. Analyzujeme politické dění, nebojíme se otevírat výzvy naší společnosti a přinášíme inspirativní politická řešení.