Zdeněk Slejška z nadačního fondu Eduzměna: České školství usnulo na vavřínech. Výuka je podobná tomu, co zažili naši prarodiče
Poslechněte si podcast
2. 9. 2021
13 min
O epizodě podcastu
Příčin je podle Slejšky mnoho. Kvalitu školství nejzásadněji ovlivňují učitelé a jejich podpora, která se jim ale příliš nedostává. Na to je proto potřeba se zaměřit. Eduzměna na Kutnohorsku spustila pilotní projekt, jehož cílem je právě nastolit změny ve školství. „Pro nás bylo podstatné si říct, jak pracovat s celým souborem škol, tzn. od mateřských po střední školy. Pracujeme se všemi školami v oblasti a snažíme se do toho zahrnout i rodiče, zřizovatele a podnikatelskou sféru,“ říká Slejška.
Tzv. biflování není do určité míry podle ředitele fondu nevhodné. Mozek potřebuje posilovat stejně jako svaly. „Bez určitého penza znalostí se dál nepohneme. Důležité ale je si říct, jestli to má být většinová záležitost nebo nějaká poměrná část výuky,“ dodává Slejška. Biflování vyhovuje přibližně 20 procentům žákům. Ostatní potřebují k výuce jiný přístup. Úkolem pro učitele je proto vhodně nastavit výuku tak, aby vyhovovala všem a prostor dostaly všechny děti.
Poslechněte si celý rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s ředitelem Nadačního fondu Eduzměna Zdeňkem Slejškou.