
Zajišťování bezpečnosti jaderného reaktoru je dané jeho designem, říká Jiří Duspiva z ÚJV Řež

Poslechněte si podcast
26. 10. 2022
18 min
O epizodě podcastu
„Naprostá většina malých modulárních reaktorů má zařízení postavené na pasivních systémech. Nepotřebují externí zdroj energie k tomu, aby byl zajištěn odvod tepla na velmi dlouhou dobu. V závislosti na různých designech reaktorů je to na různou dobu,” popisuje ředitel divize Jaderná bezpečnost a spolehlivost ÚJV Řež, který byl ranním hostem na Rádiu ZET.
„Minimum, které se přijalo i pro velké reaktory, je mít zajištěný odvod tepla aspoň na 72 hodin. Většina malých reaktorů tuto normu naplňuje podstatně déle. Některé designy mají třeba tři větve a každá větev je dostatečná pro sedm dní, takže to máte na tři neděle. A mezitím máte čas udělat nápravná opatření a zajistit pomoc zvenku,” vysvětluje Duspiva z Ústavu jaderného výzkumu Řež.
„To byl hlavní důvod havárie ve Fukušimě. Tam havarijní systémy naběhly, ale jejich kapacita se spotřebovala. Tsunami vlna poté zaplavila rozvodné skříně, tak došlo k tomu, že nebyla dodávka vnější energie. Tím pádem nebylo možné zahájit další systémy, které by nadále odváděly teplo od reaktoru,” zmiňuje Duspiva. „Co se týče zajišťování bezpečnosti, je to dané přístupem k designu jaderného reaktoru. Je potřeba, aby se štěpná reakce v případě, že se provoz vymkne, sama odstavila,” uzavírá ředitel divize Jaderná bezpečnost a spolehlivost ÚJV Řež.
Poslechněte si celý rozhovor Martina Karlíka: