
Vědkyně Leona Mahelová: Chceme vyvinout biomateriál, který napodobí živou tkáň

Poslechněte si podcast
1. 12. 2022
16 min
O epizodě podcastu
„Biomateriál je cokoliv, co přijde do kontaktů s živým organismem, nezpůsobuje v něm žádné vedlejší efekty a nahrazuje či vylepšuje jeho funkci, “ vysvětluje vědkyně Leona Mahelová. Ta byla hostem ranního vysílání Rádia ZET. V dnešní medicíně se s tím setkáváme běžně. „ Mezi biomateriály můžeme zařadit třeba kardiostimulátor nebo kloubní náhrady, ale také třeba kontaktní čočky nebo zubní plomby, “ dodává. Mahelová je zároveň členkou projektu JUNG (Juniorské granty) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.
Podle vědkyně je jedním z cílů jejich výzkumu napovědět buňkám, jak se chovat. Třeba, pokud člověk dostane kloubní náhradu, tak biomateriál s tělem podle Mahelové už dál neinteraguje. „ Naším cílem je tak vyvinout náhradu, která dokáže zregenerovat tkáň, “ říká. „ Díky výzkumnému projektu by se tak mohl vyvinout biomateriál, který by napovídal buňkám k regeneraci a tvorbě nové tkáně, “ vysvětluje.
Podle Mahelové jde také o to, aby tento materiál byl autentický jako tkáň lidského organismu. Uvedla to třeba na příkladu, že by se v budoucnu mohlo pomoct lidem, kteří mají problémy s hybností rukou kvůli poškozeným svalovým tkáním. „ Chceme to co nejvíce přizpůsobit podobě živé tkáně, a aby měla náhrada i podobnou strukturu, “ vysvětluje.
Celý rozhovor Petry Květové Pšeničné s vědkyní Leonou Mahelovou si poslechněte zde: